Egoist okur

Mona Lisa’dan Venüs’e sanat âleminin en tatlı kedileri

Susan Herbert’ı yazdım daha önce; en ünlü kedi ressamlarından biri. Shakespeare Kedileri, Film Kedileri: Godfather’dan Bazıları Sıcak Sever’e unutulmaz kareler ve Film Kedileri II: Sinema tarihinin kült simaları albümlerini yayınlamıştım. Sırada Van Gogh’tan Leonardo da Vinci’ye, Boticelli’den Manet’ye,  Goya’dan Dante Gabriel Rosetti’ye, Van Eyck’ten Greuze’e ünlü ressamların üslubunu taklit ederek çizdiği kedi resimleri var.

egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 16

Bu albümün benim için önemi şu. Arkadaşım Rose’la gezerken, bir hediyelik eşya dükkanında Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu tablosunun Susan Herbert versiyonuna rastlamıştık yıllar önce. Bir tane vardı, ikimiz de almak istiyorduk, yazı tura atmıştık. Ve o almıştı. O zamandan beri bu tatlı resim bende de olsun isterdim hep. İnternette bulunca resmen sevinç çığlığı attım. Herbert, utangaç gibi görünen ama aslında dünyaya bayağı fingirdek bakışlar atan bir beyaz kedi çizmiş, Venüs olarak. Tam da tanrıça Venüs’ün olması gerektiği gibi.

egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 14

Sizi ressamların kedileriyle baş başa bırakıyorum…

 

Susan Herbert’ın “sanatsal” kedileri

egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 13 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 12 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 11 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 10 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 9 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 8 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 7 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 6 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 5 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 4 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 3 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 2 egoistokur ressamlar ve kediler gulenay borekci 1

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments