Egoist okur

Murat Menteş: “Bir doz keder, iki ölçek elem…”

Bazı hikayeler gerçeklerden daha güzeldir ve bazılarının yaşam öykülerini okumak diğerlerininkinden daha sürükleyicidir. Tıpkı Murat Menteş’in yaşam öyküsü gibi… İstanbul’da doğdu. Bisiklet tamiriyle uğraştı, ufak tefek sihirbazlık numaraları öğrendi ve amatör olarak boksla ilgilendi. Yediği yumruklar dayanılmaz bir raddeye gelince, ringlere veda edip şiir yazmaya koyuldu. Dergilerde, yayınevlerinde, gazetelerde çalıştı. Kaosa Mütevazı Bir Katkı’da medyanın bozucu ve yıkıcı tesirlerini konu etti; Aynalı Barikatlar’da ise terörün gündelik hayatlarımıza sindiğini öne sürdü. Haklıydı fakat Dublörün Dilemma’sını bunu bilmeden okuduk, sevdik, elden ele dolaştırdık… Ardından, Korkma Ben Varım geldi. Korkmadan okuduk. Edebiyatımızın nevi şahsına münhasır adamı, afili filinta Murat Menteş ikinci kez konuğumuz. Bu kez şarkılarla…

Gülenay Börekçi

Murat Menteş’ten kibirli ve mıymıntı bir edebiyatın zararlı etkilerine dair

Murat Menteş: Ajda Pekkan “Biz birbirimizin rüyasıydık” demişti…

murat-mentes-efkar-karmasi

Murat Menteş: “Bir doz keder, iki ölçek elem…”

“Her sanat eseri bir intihar ya da cinayetin tehir edilmesi midir? Tarih veya destan yazmak, aşırılığın bir verimi midir? Müzik hakikaten ilahi bir infilak mıdır? Cidden bilemiyorum. Mevlana, ‘Feryatlarım sırlarımdır’ demiş. Şiirlerde, şarkılarda içimizi döküyoruz. Hislerimize estetik bir mazeret kazandırıyor şarkılar. Varoluşsal hüzün şarkılarda istifleniyor, depolanıyor. Hakikati anmak adına bir doz keder alıyoruz, iki ölçek elem mesela. Gelgelelim hayat ne filmlerdeki, ne romanlardaki, ne de şarkılardaki gibi akıyor. Dolayısıyla şarkılar giderek uzaklaşan hatıralar, sönen umutlar ve sahipsiz, muhatapsız hislerin harmanlandığı bir paralel evrene dönüşüyor. Aşkın ömrü şarkılarınkinden kısa. Bir kulağımızdan girip kalbimize çarptıktan sonra öbür kulaktan çıkıyorlar. ‘Bizim şarkımız’ dediklerimiz bile ‘biz’den uzun yaşıyor.”

Green Grass, Tom Waits

Ah Yalan Dünya, Neşet Ertaş

Electric City, Firewater

Sara, Bob Dylan

Hor Görme Garibi, Orhan Gencebay

Yolum seninle, Moğollar

Bundan Sonra, Selda Bağcan

You Made Me The Thief Of Your Heart, Sinead O’Connor

Iron Hand, Dire Straits

Sarhoş gibiyim, Erkin Koray

Bilemedim, Göksel

Subscribe
Notify of

1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mekke
12 years ago

Merhaba! Şunu söylemeliyim ki izlediğim en dürüst, en akıllı, en zeki, en mütevazı, en pozitif kısaca en mükemmel bir yazar ve bir insan. Menteş gibi insanlara ciddi ihtiyacımız var. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar harika bir insan o. Tanışmayı gerçekten çok isterdim.