Egoist okur

Gülüm Dağlı’dan “Müsait olduğumuzda uzun uzun konuşalım” şarkıları

Picus yıllarından beri arkadaşım olan ve daha sonra Akşam gazetesinde de uzun yıllar birlikte çalıştığımız Gülüm Dağlı bugünlerde hayatını değiştirme planları yapıyor. Daha doğrusu gazeteci mi kalacak, yoksa çok daha heyecan verici başka işlere doğru mu uçacak onu düşünüyor. Bense hazır Gülüm editörlük ve köşe yazarlığı gibi işlere birazcık ara vermişken, yani artık bol bol vakti varken ondan bir Efkar Karması istedim. Başka bir liste hazırladı. Adını da “Müsait olduğumuzda uzun uzun konuşalım şarkıları” koydu. Ben Frank Sinatra’dan Nick Cave’e, Chinawoman’dan Radiohead’e uzanan listeyi çok beğendim. Hele Athena’nın Pis albümünden Hazırla Beni’yi ve Ali Atay’ın söylediği Eksik Bir Şey’i almasına resmen bittim.

Gülenay Börekçi

efkar karmasi gulum dagli egoistokur

Gülüm Dağlı’dan “Müsait olduğumuzda uzun uzun konuşalım” şarkıları

“Benim için en güzel şarkı, sessizlik. Yani müzikle aramda çok sıkı bir bağ yok. İyi bir şey duyduğumda dertleniyorum ya da neşeleniyorum tabii ama şarkı bitince o duygu da bitiyor; her zamanki halime kolayca dönebiliyorum. Fakat hayatımın bazı dönemlerinde takıntılı bir şekilde dinlediğim, gecelerce loop’a alıp uykularımda çaldığım, bazı zamanlar dinlemek için bastırılamaz bir ihtiyaç duyduğum ya da sabahları gizemli bir şekilde dilime dolanmış bulduğum bazı parçalar oluyor. Sayıları çok fazla değil ama hepsinin bir hikayesi var. Müsait olduğumuzda buluşup uzun uzun konuştuğumuz şarkılar bunlar…”

Gülüm Dağlı

Strangers in the Night, Frank Sinatra

Geceleri uykum kaçıp da pencere kenarında bir sigara yaktığımda fısır fısır söylemeyi sevdiğim bir şarkı.

As I Sat Sadly By Her Side, Nick Cave

Kısa film gibi… Baştan sona ezbere söyleyebilmekle nedensiz bir gurur duyarım hep : )

Honesty, Fink

Sözleri çok özel değil belki ama minimal düzeni beni çok etkiliyor.

Show Me The Face, Chinawoman

Depresif tesirli, dibi görünmeyen bir şarkı.

Step Out For a While, Patrick Watson

Bu şarkıyı dinlerken üzerimde kocaman kırmızı bir etek olduğunu hayal edip kendimi uçura uçura dans etmeyi seviyorum. Tabii etrafta kimse yokken : )

Nicest Thing, Kate Nash

Ne aşk şarkısı ne ağıt, bu alenen cinayete teşvik!

Jigsaw into the Right Place, Radiohead

Bir istatistik tutulsaydı, hayatımda en çok dinlediğim şarkı bu olabilirdi. Her seferinde nakarat kısmında kendimi kaybediyorum.

Hazırla Beni, Athena

Gökhan Özoğuz’un ne kadar iyi bir şair ve şarkıcı olduğunu gösteren, fakat nedense kıyıda köşede kalmış bir şarkı…

Eksik Bir Şey, Ali Atay

Ali Atay’ın sesinden dinleyene kadar bu şarkının böylesine etkileyici olduğunu fark etmemiştim. Kararsızlığın şahane bir özeti. Benim için ise biraz fazla özel.

Ayrıntılar, Bülent Ortaçgil

Takıntılı bir Bülent Ortaçgil dinleyicisi değilim, keman sesini de pek sevmem ama bu şarkı garip bir şekilde beni içine alıyor, galiba biraz da ürkütüyor.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments