Egoist okur

Sahte Nobel Hadisesi: Bir gün her faşist 15 dakikalığına Nobel alabilir!

Geçen hafta tüm batı dünyası Tomas Tranströmer’ın aldığı Nobel’i, kitaplarının bir anda New York dahil bütün büyük metropollerde yok satmaya başlamasını konuştu. Oysa ödülün açıklanmasından dakikalar önce, Sırp gazeteleri, kendi vatandaşları Dobrica Cosic’in 2011 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğü haberini almıştı. Haber kaynakları, www.nobelprizeliterature.org adresli internet sitesiydi. Sevinç dalgası kısa sürede tüm ülkeye yayıldı, radyolar ve televizyonlar haberler geçmeye, gazeteler manşet hazırlamaya, Dobrica Cosic canlı yayın teklifleri almaya başladı. Gelin görün ki sevinç kısa sürdü… Söz konusu internet adresi, ödülün açıklanmasından sadece bir gün önce satın alınmıştı ve sitenin tasarımı Nobel’in resmi sitesini birebir taklit ediyordu, yani ne site ne de haber gerçekti! Sahte Nobel sitesini yapanlar bir süre sonra medyaya bir e-posta atarak hilelerinin sebebini açıkladılar. Kendilerini “kâr amacı gütmeyen bir grup internet eylemcisi” olarak tanımlayan bu kişilerin mesajı kısmen Hırvatça olarak, kısmen kırık dökük bir İngilizce’yle kaleme alınmıştı.

İşte aşağıda o mektup yer alıyor…

Dobrica Cosic Nobel Edebiyat Ödülü almamıştır. Bu gerçekte bizi teselli eden bir şey var.

Kâr amacı gütmeyen bir grup internet eylemcisiyiz.

Eylemimizin amacı, yazar Dobrica Cosic’in Sırp halkı üzerindeki tehlikeli etkisine dikkat çekmektir. Kendisi bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü için ciddi bir aday olarak gösteriliyordu.

Onlarca yıldır aktif olarak edebiyat ve siyaset yapan Dobrica Cosic, her zaman Sırp milliyetçiliğini destekleyen yüksek siyasi güçlere yakın oldu ve yeni döemin en gerici ve tehlikeli Sırp sözde-demokratik  gruplarıyla ittifak yaptı.

Biz bu açıkça sahte internet adresini 10 Ekim 2011 tarihinde satın aldık. 11 yıl önce Sırpların farklı ve daha iyi bir dünya kurulması adına tarihi bir fırsatı kaçırdıkları 10 Ekim’de olanları sembolik bir biçimde hatırlatmak için. Sırbistan bugün gene savaşa, teröre ve 90’ların ölümcül bayağılığına dönüyor. “Öteki” diye nitelenene karşı şiddet, milliyetçi gericilik ve ikiyüzlülük aşikâr. Biz, Dobrica Cosic’in hâlâ üzerimizde bir tehdit olarak varlığını sürdüren bu çok tehlikeli değerler sistemiyle yakınlaşmaya devam ettiğine inanıyoruz.

Bay Cosic’in onlarca yıldır sürdürdüğü siyasi, edebi ve kamusal faaliyetlerinin sonuçları hem kendi ülkesinde hem de tüm bölgede bugün de hissediliyor.

Sırp kamuoyu hatta kendisi bile koca bir 15 dakika için buna inansa da sonunda açıklıyoruz: Dobrica Cosic Nobel Edebiyat Ödülü almamıştır.

Bu gerçekte bizi teselli eden bir şey var.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments