Egoist okur

Santana’nın vokalistiydi, aşk romanları kraliçesi oldu…

Stanford Üniversitesi İktisat bölümü mezunu Bella Andre, bir çırpıda, hani bazı gazetecilerin hiç sevmediğim deyişiyle “cırt diye” okunan hafif ve epeyce erotik aşk romanları yazıyor. Her seferinde de çok satan kitap listelerine girmeyi başarıyor.

Ev kadını görünümüne rağmen Bella Andre enteresan bir kadın. Çok gençken yıllarca Crosby Stills, Nash & Young gibi grupların, Santana ve Jewel gibi müzisyenlerin vokalistliğini yapmış. Ardından kendi besteleri ve sözleriyle şarkıcılığa geçmiş. Müziği bırakmasının sebebi evlenip iki çocuk sahibi olması ve gece hayatının ona artık yorucu gelmeye başlaması. O da çözümü hep hayal ettiği ama cesaret edemediği bir şeyde, yazarlıkta bulmuş. Ayrıca ülkesinin önde gelen bağımsız yayıncılarından biri. Hepsini anlatıyor…

Marie Force için söylediğimi burada da tekrar edeyim: Bella Andre, bizdeki muadillerinin aksine, “yüksek edebiyat” yaptığını falan iddia etmiyordu, onu bu açıksözlülüğü yüzünden de sevdim.

bella andre egoistokur marti yayinlari

İllüstrasyon bu adresten alındı.

Santana’nın vokalistiydi, aşk romanları kraliçesi oldu…

İktisat öğrenimi görmeniz yazarlığınızı etkiledi mi?

Her gün öğlene kadar yazıyorum. Kitaplarımın bazılarında Bella Andre, bazılarında da Lucy Kevin adını kullanıyorum. Arada yemeğimi yedikten sonra koşa koşa ofise gidiyor ve bu kez gerçek adımı kullanarak iş görüşmelerine başlıyorum. 2011’de kurduğum Oak Press, LLC çok kısa bir sürede bağımsız yayıncılığın en çok kazanan yayınevlerinden biri haline geldi. Her zaman girişimci bir ruhum vardı, dolayısıyla hayatımın yarısını yaratıcı faaliyetlere ayırmam, yarısında da ciddi iş kadını olmam normal.

Müzik kariyerinizi tamamen bitirdiniz mi?

Gençliğimde profesyonel besteci ve şarkıcıydım; gitar ve piyano da çalıyordum. Dünyanın birçok ülkesinde 1000’i aşkın konser verdim. Ama yazarlık hayatım başladıktan sonra oturup düşündüm; yazarlık ve müzisyenlik arasında bir seçim yapmalıydım; yazarlığı seçtim.

Sahnede olmayı özlemiyor musunuz?

Dürüstçe cevap vereyim: Hayır, hiç özlemiyorum. Ama tabii hâlâ en önemli esin kaynağım müzik. Bir şarkıyı arka arkaya dinlemeye başlamışsam, anlayın ki yeni bir romana başlamışım.

En sevdiğiniz müzisyenler kimler?

Taylor Swift olağanüstü bir yetenek, bence rakipsiz. Joni Mitchell da favorilerimden. İkisi de şarkılarına zekalarını, kalplerini ve sihirlerini koyuyor.

En sevdiğiniz yazarlar kim peki?

Hayattaki en büyük tutkum aşk romanları! En sevdiğim yazarları hızla sayamam, çünkü hâlâ günde bir roman bitiren iflah olmaz bir kitap kurduyum. Ama Nora Roberts ve Jennifer Crusie’yi çok seviyorum. Mükemmel yazıyorlar, tam bana göre…

Bağımsız yayıncılığı seçmenizin sebeplerini sorsam…

Yazarlığa geçtiğim ilk yıllarda da kendi romanlarımı kendim yayınlamayı hedefliyordum, çünkü zamanlamaya, kapağa, sayfa tasarımına; her şeye kendim karar vermek istiyordum.

Bağımsız yayıncılığın bildiğimiz yayıncılığa göre avantajları ve dezavantajları neler? 

Az önce söylediğim gibi, kitaplarımın nasıl ve ne zaman yayınlanacağına, arka kapağa ne yazılacağına, hangi editör ve düzeltmenle çalışacağıma kendim karar veriyorum, kapağı bile kendim yapıyorum. İşin en güzel yanı zaten bu.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments