Egoist okur

Sinem Sal ve “Büyük Çaresizliğimiz”e şarkılar

Sinem Sal, Kadıköy’ün güzeli, benimse “Ah bir kahve içsek, oturup saatlerce dertleşsek, içimizi döksek, ağlasak, mendil uzatsak birbirimize, sonra açsak şarabımızı, gülsek bu halimize, dağılsak” dediğim ve pek az tanısam da çok sevdiğim arkadaşlarımdan. Hüzünlü kalp, yetenekli şair, güzel ruh… Anekta adlı bir şiir kitabı var. Yeni kitabı da bildiğim kadarıyla yolda. Ben roman sanıyordum, öyle söylemişti kuşlar ama o da şiir kitabıymış. Şikayetim olmaz.

Öncesinde Sinem’i Egoist Okur’un Efkar Karması’nda ağırlamak istedim. Lütfen kimse “Ciddi olalım arkadaşım, bugünlerde şarkı dinleyecek halimiz mi kaldı” falan diye tatava yapmasın. Müzik dinlemek için uygun zaman beklenmez, bu bir. İkincisi, Sinem’in şarkıları bunlar, hafiflemek için değil derinleşmek için hepsi de, “Büyük Çaresizliğimiz”e yapılmış şarkılar… Üçüncüsü, benim için bundan uygun zaman yok.

Gülenay Börekçi

Sinem Sal röportajı: “İnsan en çok dualarında kendi oluyor”

Sinem Sal ve “Büyük Çaresizliğimiz”e şarkılar

Kahvemi, sigaramı aldım. Şimdi, dedim, dünyanın en efkarlı şarkılarını dinleyeceksin. Eğer sağlam kalırsan, aylardır yapman gerekeni yapıp Gülenay’a şu listeyi göndereceksin… Başlayalım…

Sta ce mi zivot, Silvana Armenulic

Bu şarkıyı bir gece Murat Uyurkulak’a göndermiştim. Yanılmıyorsam o sıralar Viyana’daydı. Şöyle demişti:

“Bunun çok çeşitlemeleri var. Bizim Sarı Gelin gibi. Ama bunun videosu…”
Paltonu giyip yakalarını kaldırıp salaş bir meyhane bulmak için yollara döküyor.

Last Solo Tokyo, Keith Jarrett

Gülseli İnal’ın Kalypso (Dolunay) romanında diyordu, “Fırtınadan mı kaçıyorlar diye düşündü Biriçim. Neredeyse, saçlarından bir iki tel koparırcasına sürtünerek geçmişlerdi. Başının içinde kuşların uğultusu kalmıştı.” Bu da öyle bir şey işte…

I Can Never Go Home Anymore, The Shangri-Las

Dünyanın gerçekten en iç acıtan şarkısı bu olabilir. Amy Winehouse da aynı şeyi düşünüyormuş. İlk aşk hüznü Türkiye’ye has bir şey sanıyordum, Amy’nin de bu şarkıda bardaklar dolusu içki içip mutfak halısından kendini kazıdığını öğrenene kadar.

Ashiyin Raïqin, Amina Alaoui and Jon Balke

Kuzey cazı üstadı olan Jon Balke, tuhaf bir adam. Oldukça ilgimi çekiyor. Hiçbir yerde doğmamış gibi. Açıp dinlediğinde anlıyorsun demek istediğimi. Bu neden mi efkarlı? Sanırım Arapça bütün akşam şarap içtiğini söylemesi bana yeterince efkarlı geliyor.

Winter, Tori Amos

“Kıştan çıktık” diyor ya Birhan, ki devamını yazmayayım, şarkıdan daha çok oturur insanın içine o söz, Tori’nin babasına yazdığı bu şarkıda galiba insan kendisini avutmayı öğreniyor. Öyle bir mesele var değil mi? Kendine avutmak diye… ☺

Saraswati, Arve Henriksen

Seks çok hüzünlü bir şeydir. Caz, seksi çağrıştırmaktan kurtulmalıdır.

I fell in love with a dead boy, Antony and Johnsons

Gözünün yaşını siler ya hani şu klipte… Siler işte.

Falcı, Tülay Özer

Bu şarkı, ne yazık ki, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz.”

İsterse Kovsun, Kamuran Akkor

Bu şarkının efkar kategorisine girme sebebi aslında içinde taşıdığı umut ve özgüven. “Gideceğim ona, isterse kovsun” diye kendisini gaza getiren kadın gider ama mutlu dönmez. Bu bana uyumadan önce radyo dinlediğim zamanlarda olurdu. “Hayat kısa, sevdiğinizi söyleyin” diyen kadını-adama uyup hüsrana zamanları hatırlatır.

Ben Olmalıydım, Gülden Karaböcek

Her efkarın çıkış noktası şiddet olmaz ama her şiddet biraz efkarlıdır.

Kime Kin Ettin de Giydin Alları, Müzeyyen Senar

“Sen gönlün olunca beni ararsın”dan hemen sonra siyeeeh deyişi. İkisinin arka arkaya gelişi!

Dert Çekmeye Gidiyorum, Gönül Akkor

“Benzetildik bir deliye daha bu genç yaşımızda” :) Roland Barthes bu durum için şöyle der: “Aşık özne, deli ya da delirmekte olduğu düşüncesine kapılır. Aşık olduğum için deliyim, bunu söyleyebildiğim için de değilim.”

Zalim, Esengül

Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum.

İhanet, Umay Umay

En sona bıraktım elbette. Bachmann bu şarkı için “Asla ağlamamalısın der bir şarkı. Onun dışında bir şey diyen kimse yok” diyor. Valla!

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments