Egoist okur

Uzun mesafe içicisi: Bukowski şarkıları

Ekşi Sözlük’te “Bukowski okuyup Tom Waits dinleyen kadınlar” diye bir entry görünce aklıma geldi bu. Bukowski’yi gençken okumuştum, bir daha da okumam sanıyordum ama bu ara etrafımda o kadar çok Bukowski hayranı var ki “Ben neyi kaçırdım acaba?” diye  yeniden bir göz atabilirim.

Tom Waits de zaten bir röportajında, Bukowski’nin “müzikal bir ruhu olduğunu” ve çağımızın en büyük şairlerinden olduğunu anlatıyor. 1983 tarihli Swordfishtrombones albümündeki kederli ve karanlık Frank’s Wild Years şarkısını Bukowski’ye ithafla yazmış.  The Red Hot Chili Peppers da sevenlerden; Blood Sugar Sex Magik albümlerindeki Mellowship Slinky in B Major şarkısında ondan bahsediyorlar. The Dogs D’Amour’un Bullet Proof Poet, yani “kurşun geçirmez şair” şarkısı da hiç fena değil. Albümün adıysa, A Graveyard Full of Empty Bottles. “Boş şişelerle dolu bir mezarlık…”

Nirvana adlı kısa filmde Charles Bokowski’nin bir şiirini dinliyorsunuz. Videoyu biricik Meriç Mekik gönderdi.

Başka gruplar ve müzisyenler de var… “Edebiyat aşığı” Modest Mouse yazar için iki şarkı yazmış. The Lonesome Crowded West albümünden Bukowski ve Long Distance Drunk… U2’nun Bono’suysa, Bukowski’ye hayranlığını, “Orada öyle duran bir adam var, ‘metaforlara ayıracak vaktim yok, iliklerimize kadar dürüst olabilir miyiz lütfen’ diyor” sözleriyle dile getirmiş. Zooropa albümlerinde Bukowski göndermeleri olan bir şarkı yer alıyor: Dirty Day, yani “kirli gün”… The Good Life’ın Album of the Year albümündeki yer verdiği aynı adlı şarkı var bir de, sözlere bakarsınız. The Boo Radleys ise Charles Bukowski is Dead diye bir şarkı yapmış.

Neyse işte, Bukowski’yle yıllardır ilk yakınlaşma denemem bundan ibaret. “Pis moruk”un hayranı olmasam da şarkıların bazılarını güzel buldum. Benim bulamadıklarım varsa, lütfen yazın.

Gülenay Börekçi

charles bukowski egoistokur tom waits

“Aşk cehennemden gelen bir köpektir” adlı Bukowski illüstrasyonu Zé Otavio imzasını taşıyor.

Frank Wild Years, Tom Waits

Bukowski, Modest Mouse

Long Distance Drunk, Modest Mouse

Album of the Year, The Good Life

Mellowship Slinky in B Major, Red Hot Chilly Peppers

Bullet Proof Poet, The Dogs D’Amour

Dirty Day, U2

Charles Bukowski is dead, The Boo Radleys

Subscribe
Notify of

2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duygu
9 years ago

Bukowski yi ben de gençken okumuştum.Aynı şekilde bir daha da okumam diye düşüncelerim var.Yazıda gördüğüm ve bilebildiğim kadarıyla Bukowski ye şarkı ithaf edenler de hep erkek,genç de olsalar orta yaşlı da.Bir tane kadın yok,ilginç değil mi?