Egoist okur

Efkâr Karması / Yekta Kopan: “Bir kedi uykusundan nasıl uyanır bilir misiniz?”

Fildişi Karası. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri. Yedi Derste Vicdan Muhasebesi. Kara Kedinin Gölgesi. Karbon Kopya. İçimde Kim Var. Bir de Baktım Yoksun. İsimleri kışkırtıcı kendileriyse müthiş eserler. Geçen yıl çok önemli ödüller kazanan Bir de Baktım Yoksun’un şahsi favorim olduğunu söylemek isterim.

Bu şahane külliyatın yaratıcısı Yekta Kopan bu ay Milliyet Sanat dergisindeki köşesinde bana selam göndermiş. Hem de “Kıskanılacak güzellikteki edebiyat blogu Egoist Okur’un sahibesi” diyerek. Egoist Okur’a gelen en güzel övgülerden biri buydu bence, o yüzden de çok kıymetliydi.

Müzikle ilişkisi kuvvetli yazarlardan Yekta Kopan’dan bu hafta Egoist Okur takipçileri için bir “Efkâr Karması”, yani âşıkken dinlenecek hüzünlü şarkılar listesi istedim. Hazırladı ama konsepti azıcık değiştirerek ve kısa yazısında söylediği gibi, “şimdilerde dinlediğim şarkılar listesi” haline getirerek. Sonuç tam benlik; Radiohead’den Exit music (For a Film) ve Portishead’den Glory Box ise en sevdiklerim.

Gülenay Börekçi

Efkâr Karması / Yekta Kopan: “Bir kedi uykusundan nasıl uyanır bilir misiniz?”

“Bir kedi uykusundan nasıl uyanır bilir misiniz? Esneme anından, yalanmış patinin gözleri ovuşturmasından söz etmiyorum. Uyanırken ne düşünür, nasıl bir tedirginliğin içindedir ya da ne gibi bir beklentisi vardır yeni bir ana gözlerini açarken? Bilemeyiz. Kimi şarkıları dinlemek de öyledir. Her bir notada gözlerimizi ovuşturur, her bir sözde ruhumuzu esnetiriz de aslında bilmeyiz ne halde olduğumuzu. Tek bildiğimiz, en yakın arkadaşımız hüzün pek sever o şarkıları. O sedanın girdabında boğulmayı. Öyle şarkıların bir listesi yapılabilir mi? Belki en doğrusu, tam da şimdi dinlediklerimi paylaşmaktır. Bu on şarkıyı dinledikten sonraki duygularım sizin olsun: Bir kedi gibi açıyorum gözlerimi müziğin renginden dünyanın renksizliğine.”

Limit to Your Love, James Blake

Famous Blue Raincoat, Leonard Cohen

You Are My Sister, Antony and the Johnsons

Wild Wood, Paul Weller

The Blower’s Daughter, Damien Rice

Everybody Hurts, R.E.M.

Exit Music (For a Film), Radiohead

Apres Moi, Regina Spektor

Play Dead, Björk

Glory Box, Portishead

5
Leave a Reply

5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Burcu Yıldızer

Bu listeye ne denilebilir ki? Severek dinlediğim şarkıcı ve gruplar. Damien Rice’ı görmekse ayrı keyif. Keza bir ara sabah-akşam dinler haldeydim. :)

Liste tek kelimeyle harika olmuş. Ama burada iki sanatçıya daha doğrusu iki “efkar” adamına dikkat çekmek lazım;
Leonard Cohen ve Damien Rice. Geri kalanlarda harika tabi ama bu “efkar” temasına en çok yakışan iki adam var bu listenin içerisinde. Bu zamana kadar yapılan listeler içinde en iyisini Yekta Kopan yapmış.

kaliteli bir müzik listesi, tam sonbaharlık

yazgı

kesnlikle muhteşemm..

yerinde seçimler
antony and the johnsons’ın dokunaklı sesi ile radiohead ve damien rice’ı beraberinde görmek keyif verdi