Egoist okur

Yönetmen Spike Jonze, unutulmuş kitap kapaklarına hayat verdi

Her şey, John Malkovich olmak ve Vahşi Şeyler filmlerinin yönetmeni Spike Jonze, kitap kapaklarından esinlenerek tasarladığı işlemeli el çantalarıyla şöhret olan Olympia Le-Tan’la tanışıp ondan duvarına asmak için bir Gönülçelen işlemesi hazırlamasını istediğinde başladı.

Tasarımcının, J.D. Salinger’ın yapıtının kapağını işlemek karşılığında istediği tek bir şey vardı: Birlikte bir film yapmaları.

Yönetmen Spike Jonze, unutulmuş kitap kapaklarına hayat verdi

Spike Jonze ve Olympia Le-Tan yanlarına Fransız yönetmen Simon Cahn’ı alıp altı ay çalışarak bir senaryo kaleme aldılar. Ardından Le Tan, el emeği göz nuruyla 3000 parça hazırladı. Yani Carson MacCullers, William Faulkner ve Hermann Melville gibi yazarların kitap kapaklarını işledi. Ayrıca film karakterlerini her sahne için tek tek keçeden oyup biçti. Sonuçta da ortaya Mourir Auprès de Toi (To Die By Your Side) adlı animasyon film çıktı.

Stop motion tekniğiyle gerçekleştirilen bu filmin hikayesi, Paris’te bir kitapçıda, ünlü Shakespeare and Company’de geçiyor. Kahramanlarıysa bir iskeletle Bram Stoker’ın Dracula’sının kapağında ölü bir şekilde yatmaktan bıkmış olan alev saçlı sevgilisi Mina ve Le Tan’ın sihirli elleriyle canlanan orijinal kitap kapakları… Seyretmek istiyorsanız, huzurlarınızda Mourir Auprès de Toi…

Olympia Le Tan’ın kitap kapaklarını işleyerek yarattığı çantalar pek ucuz sayılmaz. Gene de göz atmak isterseniz

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments