Egoist okur

Afarin Sajedi’den şişmiş gözler, kırmızı burunlar

Kırmızı burunlar, şişmiş gözler, alına saplanmış çatallar ve balıklar… Şirazlı ressam Afarin Sajedi yıllardır tuval üzerine akrilik ya da yağlıboya çalışarak olağanüstü güzel, kırılgan, cesur kadın imgeleri yaratıyor. Görünce aşık olduğum resimlerine siz de bakmak ister misiniz?

Osmanlı Devri’nin süper kahramanları

Ressamın işlerini şahsi web adresinden takip edebilirsiniz.

Şişmiş gözler, kırmızı burunlar ve balık kayganlığı

Afarin Sajedi, bakmanın ıstırap verdiği portrelerin yaratıcısı olan Şirazlı bir ressam. Görünmeyeni görünür kılmanın, insan ruhundaki o bitmek tükenmek bilmez kargaşayı sanata aktarmanın peşinde. Bunu da tuval üzerine akrilik ya da yağlıboya çalışarak ve olağanüstü güzel, kırılgan, cesur kadın imgeleri yaratarak yapıyor. Bu kadınların yüzleri hep lekeler, yara izleri ve çillerle dolu. Zorlu bir savaştan çıkmışlar gibi duruyorlar. Kendini feminist saymıyor, “Kafamda belirli bir cinsiyete ait meseleler değil, insani endişeler ve sorular var” diyor. İşlerini kadına yönelik şiddet ve benzeri meselelerle ya da Ortadoğu ülkelerinin siyasal çatışmalarıyla ilişkilendirenlere de kızıyor. Ona göre, internet üzerinden dolaşıma sunulan bilgi akışı son derece yanıltıcı. “Batılılar yanılıyor, o yüzden İran ve öteki Doğu ülkelerinin baskıcı yönetimleri ve geri kalmışlığıyla ilgili görüşlerini bir an önce değiştirmeli, hayata daha geniş bir perspektiften bakmalılar” diyor.

Sajedi, bu işe yıllar önce çocuk kitapları resimleyerek başlamış. Arada yönetmenlik ve oyunculuk da yapmış ama 2009’dan beri kendini tam zamanlı resim yapmaya vakfetmiş durumda. Gene de resimlerinde sinemadan yararlanıyor, mesela bugünkü stilini yaratırken Bergman-vari yakın plan yüz çekimlerini uzun süre tekrar tekrar izlemiş. “Bergman karakterin iç dünyasında neler olup bittiğini, yüzüne odaklanarak ve simgelerden yararlanarak aktarır” diyor, onun yaptığı da tam olarak bu. İki idolü var; Leonardo da Vinci ve Lars von Trier.

Gülenay Börekçi

Afarin Sajedi galerisi

Subscribe
Notify of

1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments