Egoist okur

AHMET ÜMİT: “Hrant Dink’in öldürülmesi bizi acı bir gerçekle yüzleştirdi”

Sis ve Gece, Beyoğlu Rapsodisi, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir ve İstanbul Hatırası romanlarının yazarı Ahmet Ümit’in seçtiği fotoğraf, Hırant Dink’in insanı içini burkan, öfkelendiren, yaralayan son görüntüsü oldu.

Gülenay Börekçi

Hrant Dink’in kaldırımda yatarkenki görüntüsü, son 100 yılın en önemli meselesini hatırlatıyor bana. Bu topraklar yapısı gereği çok kültürlüdür, biz istesek de istemesek de… Bizans’tan Osmanlı’ya kadar. Bizse, 100 yıldır bu çokkültürlülüğü, tekkültürlülüğe indirmek adına her türlü barbarlığı yapıyoruz. Cinayet dahil. Oysa son yıllarda gelecekten yana umutluyduk, bu durumun değişeceğini düşünmeye başlamıştık. Hrant’ın öldürülmesi yanıldığımızı gösterdi, bizi çok acı bir gerçekle yüzleştirdi. Önümüzde katedilecek daha çok yolumuz olduğunu artık biliyoruz.

1
Leave a Reply

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of

bakın çok kültürlü olmak çok medeniyet getirmedi bize şimdiye kadar, şuna başka bir ad verelim isterseniz ; ne her şeyim ne hiçim, mistik bir tavır almadan gerçekçi olalım! mesela bize iki üç kuşak sonra gerçek bir eğitilmiş dinamik bir toplum umuduyla yaklaşalım ama şimdilerde değil