Egoist okur

Altay Öktem’den çetrefilli ve tehlikeli şarkılar

Şair, yazar, dergici, yayıncı ve zaman zaman DJ Altay Öktem, canım arkadaşım… Onunla yıllardır öyle çok içtik, dertleştik, eğlendik, kim bilir kaç gece edebiyattan ve hayattan konuştuk ki artık ailemden biri sayılır. Ama şimdiye dek ondan bir Efkar Karması istemediğimi geçenlerde farkettim. Demek ki zamanı şimdiymiş, demek ki kalbimiz çok sıkışmış ve içimizdeki tarifsiz hüzün şarkılarla akmak istemiş.

Ben bu listenin yanında size bir kadeh de rakı ikram edebilmeyi isterdim ama şimdilik teknoloji bu kadarına izin veriyor. Önce Altay’ın yazdıklarını okuyun, sonra şarkılarını dinleyin ve masanızda bir kadeh rakı varsa eğer; onun şerefine için! 

Gülenay Börekçi

Deniz Seki, Leonard Cohen, Jeff Buckley, Kibariye… Ve tabii aralarında Altay.

Altay Öktem’den çetrefilli ve tehlikeli şarkılar

“Bir dinleyip geçtiğimiz şarkılar vardır, bir de dönüp dönüp dinlediğimiz şarkılar. Bir insanın kim olduğunu dinlediği şarkılara bakıp çıkarabilirsiniz, bir toplumun yapısını da şarkılarından çözümleyebilirsiniz. Hatta dünya da şarkılarla dönüyor; öküzün boynuzundaki plak bir nevi. O yüzden müzik hem tehlikeli hem de çok çetrefilli… Ben dönüp dönüp dinlediğim şarkılardan bir kısmını aldım aşağıdaki listeye. Ruhumu bir mengene gibi sıkıştırıp tarifsiz bir hüzün veren ama aynı aynı zamanda neşelendiren, coşturan şarkılar…”

Gidemem, Kibariye

Dance Me to the End of Love, Leonard Cohen

Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma, Nazan Öncel

I’m Calling You, Jeff Buckley

Rape Me, Nirvana

Islak Mendil, Ümit Besen

Korku, Yaşar Kurt

Maybe, Janis Joplin

Hayallerim Hayal Oldu, Deniz Seki

Wish You Were Here, Pink Floyd

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments