Egoist okur

Aşkla tatlı tatlı dalga geçen Mericit Jones’un günlükleri

“Meriç Mekik’in anlattığı ve anlatırken de insanı yerinde hoplata hoplata güldürdüğü Aylin’in hikayesi, geçen yaz ‘Ahh Kalbim’ adlı romanla başlamıştı, bu yaz ‘Al Sana Aşk’ ile kaldığı yerden devam ediyor. Aman, devam romanı mı diyecekleri hemen uyaralım; ‘Al Sana Aşk’, yazarın küçük hatırlatmaları sayesinde ilk kitabın eksikliğini hissettirmiyor.”

Meriç Mekik’in Dex Kitap’tan çıkan romanı, daha doğrusu aşkla tatlı tatlı geçen Mericit Jones’un günlükleri… Aslı Tohumcu yazdı.

Gülenay Börekçi

“İnsan âşık olmayagörsün, hayatı bir dakikada değişiyor”

meric mekik dogan kitap egoistokur asli tohumcu

Al Sana Aşk

Aylin’le 2015 Ağustos’unda tanıştığımda evli, mutlu ve top gibi hamileydi. Ancak kocası aniden bir öğrencisine âşık olup onun evine taşınınca, kucağında el kadar bebeğiyle kocasının peşinden geldiği Kanada’dan İstanbul’daki baba evine dönmek zorunda kalmıştı. Şaşkındı, ama sadece yaşadığı kâbustan dolayı değildi şaşkınlığı; yaradılışı öyleydi… Bir ruj sürüp dudaklarını renklendirmeye kalksa, dudakları çantasındaki ruja yapışmış bisküvi kırıklarına bulanırdı. İş yerinde herkes bütün gün kaynatır, Aylin şahane bir yanlış anlamalar dizisiyle, beş dakikada yok yere kovulmanın eşiğine gelirdi. Bir çocuk annesi kocaman kadın değilmiş gibi, annesinin “yatağını topla”ları ile “yemeğini bitir”leri arasında kalırdı tenis topu gibi. Bu şaşkınlığı, İstanbul’daki yakın dostları ona değişik profilde erkeklerle randevu ayarladığında da sürecek, yine korkunç yanlış anlamalarla dolu bu berbat randevulardan kalbi boş dönecekti. Ve tam umudu kesecekken spor hocası Tarık’a âşık olacak, ancak yeryüzünde dolaşan bu genç “titan”ın kendi gibi balık etli, sakar ve çocuklu bir kadına bakmayacağından emin olarak umudunu bulduğundan hızlı yitirecekti.

Meriç Mekik’in insanı yerinde hoplata hoplata güldürerek anlattığı hikâye, geçen yaz “Ahh Kalbim”le başlamıştı, bu yaz “Al Sana Aşk”la devam ediyor. “Aman, devam romanı mı!” diyecekleri hemen uyaralım; “Al Sana Aşk”, yazarın küçük hatırlatmaları sayesinde ilk kitabın eksikliğini hissettirmiyor. Fazladan kahkahalı saatler garanti tabii, o ayrı!

Meriç Mekik, ilk romanı “Ahh Kalbim”de gösterdiği ustalığı, “Al Sana Aşk”ta da sürdürüyor. Bir kere Aylin aynı Aylin. Bu ülkede bekâr ve çocuklu bir kadın olmanın acı-komik halleri üzerine yaptığı saptamaları, içtenliği, hepimiz gibi biri oluşu, kendiyle alay etmekteki rahatlığı, yardakçılığın prim yaptığı iş hayatındaki saf duruşu, ne yazık ki hep içinde patlayan isyanı, kaç yaşına gelirse gelsin anne babasına hesap vermek zorunda kalmasıyla sevilmeyecek gibi değil. Meriç Mekik yine sürükleyici ama ilkinden daha hareketli bir roman yazmış. Aylin sürekli ya bir yanlış anlamanın, ya bir kumpasın, ya da hapse girmenin kıyısından dönüyor. O paçayı kurtardıkça biz de rahat bir nefes alıyoruz. Meriç yaratıcılığıyla bizi şaşırtmayı başarıyor. Spor hocası Tarık’la, yakın arkadaşlarının bile yürüyeceğine pek ihtimal vermediği ilişkisini ebeveyni ve iş arkadaşlarından saklamaya çalışmalarını mı istersiniz, eski kocasıyla sevgilisinin hemen üst katına taşınmasını anne babasından nasıl saklayacağını şaşırmasını mı istersiniz…

Hayatında aşkın zerresi yokken birden birkaç aşk üçgeninin ortasında kalması, Tarık’ın en yakın arkadaşının başına açtığı belalar, iş yerinde çıkan yangının suçlusu olduğunun düşünülmesi ve karnı burnunda ablasının da baba evine dönmesiyle hayatının iyice zorlaşması, Tarık’ın etrafında pervane olan birbirinden havalı kızlarla rekabet derken Aylin’le birlikte bizim de soluğumuz kesiliyor.

Herhalde yine Aylin’in başına sarılan bir belayla son buluyor. Bize de Meriç Mekik’in romantik ve komik kalemine hayran olmak kalıyor. Yazın sıcağından, memleket gündeminin cehennemsi havasından biraz olsun kaçabilmek ve soluk alabilmek isteyen, aşka ve güzel romanlara âşık okuyucular için Meriç Mekik’in “Al Sana Aşk”ı kesinlikle doğru bir tercih.

Aslı Tohumcu

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments