Egoist okur

Bella Andre: “Yazmak için BEYAZ GÜRÜLTÜ’den uzak dur”

Yıllarca Crosby Stills, Nash & Young gibi grupların, Santana ve Jewel gibi müzisyenlerin vokalistliğini de yapan besteci, söz yazarı ve şarkıcı, Bella Andre bugün yazdığı aşk romanlarıyla tanınıyor. Kitaplarının her biri milyonlarca satıyor. Üstelik büyük yayıncılardan biriyle çalışmak yerine kendi yayınevini kurmuş ve böylece ülkesinin önde gelen bağımsız yayıncılarından biri olmuş.

Ondan edebiyat sırlarını değil ama yazarların en büyük sorunu olan “beyaz gürültü” ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmeye ne dersiniz?

Santana’nın vokalistiydi, aşk romanları kraliçesi oldu

Sevgili Romancı,

Yazarlar için düzenlediğim atölye çalışmalarında öncelikle “e-postaları ve telefonları cevaplamak, Facebook’a bakmak, ilk taslağı yazarken hiç de ihtiyacınız olmayan tonlarca bilgiyi derleyip toplamak için internette uzun uzun gezinmek” diye tarif edebileceğim “beyaz gürültü”yü engellemek üzerine konuşuyor ve gerçekten yazacağınız hikayeye odaklanabilmeniz için simgesel olarak “atgözlükleri” takmanızın gerekliliğinden bahsediyorum. Yazmaya başladığım her kitapla sağlamasını bir kez daha yaptığım bir tavsiye bu.

Muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi, geçen 2,5 yılda Sullivan Ailesi’nin çeşitli üyelerinin romantik maceralarını anlattığım tam on kitap yazdım. Bugün onbirinciye başlıyorum.

Bu hızlı ve küçük bir özetti. Parıltılı kapağı kaldırdığınızda bu 30 ayın hikayesi bambaşka görünecektir. Şöyle mesela:

♠ Yeni kitabımı yazmaya karar veriyorum.

♠ Kitabıma başlamak dışında her şeyi ama her şeyi yapıyorum.

♠ Nihayet kitabıma başlayabilmek için dev stratejiler kuruyorum.

♠ Kitabıma bir türlü başlayamadığım için resmen kafayı yiyorum.

♠ Kendime o uzun mu uzun yapılacaklar listemdeki yazmakla ilgili olmayan maddelerin aslında çok önemli olduğunu hatırlatıp duruyorum. Ne kadar önemli olduklarını anlatmam hakikaten mümkün değil. Eh, bu kadar çok işim varken de kitabıma başlayamamam son derece normal, öyle değil mi?

♠ Yapılacaklar listemde yazmakla ilgili olmayan herhangi bir maddeyi tamamladığımda, yanına “yapıldı” anlamına gelen bir çentik atıyorum. Gene de nedense her geçen gün daha huysuz biri haline geliyorum.

♠ Kendimi dizüstü bilgisayarımdaki boş sayfaya gözümü dikip oturmaya ve 1000 kelime yazmadan kalkmamaya zorluyorum.

♠ Nihayetinde bir kere daha anlıyorum ki kariyerim ve akıl sağlığım için yapabileceğim en doğru şey, vakit kaybetmeden yazmaya başlamak. Hem de her gün. Bir kitaptan diğerine…

Bugün onbirinci Sullivan kitabına başlamam tesadüf değil. Önceki iki hafta boyunca yukarıda sözünü ettiğim şeyleri, artık tahammülüm kalmayana kadar defalarca yaşadım. Ama bu sabah, yapılacaklar listesinin bir süre bekleyebileceğine karar vermiş olarak uyandım. E-postalara çevap vermek bekleyebilir. Yürüyüş yapmak bekleyebilir. Yemek yemek bekleyebilir.

Yazmakta olduğum kitap bekleyemez.

Yazarlık kariyerinizin hangi noktasında durduğunuz fark etmez; yazmakta olduğunuz kitap hayatınızdaki en önemli şeydir. Hele yeni bir yazarsanız, kitabınızı bitirmeniz olağanüstü bir odaklanma kabiliyeti ve kararlılık gerektirir. Tek istediğiniz finali görmektir. Kitabınız bir kez okurun ellerine ulaştığındaysa en önemli şey bir sonraki kitabınız olacaktır. Ayrıca hem kendi kariyerimde hem de başkalarının kariyerinde defalarca şahit olduğum bir şey var: Yazarlıkta başarının en garantili yolu, bir sonraki kitabınızı yazmaya hemen başlamaktır. O bitince ondan sonrakini. Ve ondan sonrakini…

Benim odaklanma kabiliyetim, kendimi yeni bir kitaba başlamak için zorladığımda, işte ancak o zaman ortaya çıkıyor. Neyse ki bir kez başladıktan sonra elimdeki taslağa her geçen gün daha fazla gömülüyorum. Beyaz gürültüyü engellemek, ben yazmaya devam ettikçe daha da kolaylaşıyor.

Bu kadar sözden sonra artık ne diyebilirim ki? En iyisi şöyle bitirmek…

Mutlu yazmalar!

Bella Andre

Çeviren: Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments