Egoist okur

BİR ZAMANLAR FACEBOOK: 300 yıl öncesinin bağımsız iletişim ağı

İnternet sitesi Metafilter‘a göre, Facebook’tan önce içeriği değilse bile işleyişi ona çok benzeyen The Republic of Letters vardı.

17. yüzyılda entelektüellerin oluşturduğu kalabalık ve karışık bir ağ olan The Republic of Letters, coğrafi sınırları ve dil farklılıklarını aşarak Aydınlanma Çağı’nın en önemli fikir adamlarını bir araya getirmişti. Kendini “resmi olmayan bir cumhuriyet” diye tanımlayan topluluğun bünyesinde Voltaire, Leibniz, Rousseau, Linnaeus, Franklin, Newton, Diderot ve daha birçok yazar, felsefeci ve bilim adamı bulunuyordu. Birbirleriyle iletişimleri yazışma yoluyla gerçekleşiyordu. Bugün Stanford Üniversitesi’nde kalabalık bir araştırmacı ordusu, Aydınlanma Çağı’nın 6400 mühim temsilcisinin 300 yıl önce birbirlerine gönderdiği 55.000 mektubu tarayarak kapsamlı bir The Republic of Letters haritası çıkarmayı deniyor.

Gülenay Börekçi

facebook egoistokur bir zamanlar

Stanford Üniversitesi’nin The Republic of Letters için hazırladığı internet sitesinde ve açtığı YouTube kanalında projeyle ilgili bir tanıtım videosunu da seyretmek mümkün.

via Metafilter

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments