Egoist okur

BİR ZAMANLAR INSTAGRAM: 100 yıl önce yaratılan insanlık kataloğu

Meğer Instagram tarzı fotoğrafçılığın babası, yani bütün o acayip güzel filtrelerin esas yaratıcısı, çok eskilerde, 20. yüzyılın başında yaşamış bir Fransız bankermiş.

Bir Zamanlar Dizisi

BİR ZAMANLAR INSTAGRAM: 100 yıl önce yaratılan insanlık kataloğu

1909 yılında milyoner Fransız banker ve sanat koleksiyoncusu Albert Kahn o dönemde yaşayanların çok tuhaf bulacağı bir maceraya atıldı. Lumiere Kardeşlerin 1907’de icat ettiği autochrome’u, yani renkli fotoğrafı kullanarak, yeryüzünde insana dair ne varsa görüntüleyecek ve tüm canlılığıyla, renkleriyle insanlığa dair devasa bir katalog oluşturacaktı.

Gerçekten de bugün Büyük Çöküş diye anılan mali kriz patlayana kadar tam 20 yıl bunun için çalıştı. Emrinde 20 farklı ülkeye yayılarak  an be an, harıl harıl fotoğraf çeken dev bir fotoğrafçı ordusu vardı. Toplam 72 bin fotoğraf elde edildi, ayrıca bol bol da film çekildi. Ve tüm zamanların en kapsamlı renkli fotoğraf arşivlerinden biri oluşturuldu. İrili ufaklı insan topluluklarının dini ritüellerinden gelenek, göreneklerine hatta siyasi olaylara, isyanlara, devrimlere kadar her şey kaydedildi. Adına da Gezegen Arşivleri dendi. Gezilen ülkeler arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun bazı bölgeleri de vardı.

İşin acı yanı bu devasa koleksiyonun gün ışığına çıkması çok sonraları, 1980’lerde oldu. Bütün bunları BBC’nin hazırladığı belgeselde izleyebilirsiniz. En güzeli şu bence, renkli fotoğrafın bugününü hatta şahsen son aylarda hayatımı çekilir kılan yegane zevk olan Instagram filtrelerini bile onun bu neredeyse fetiş haline getirdiği fotoğraf tutkusu belirlemiş.

 

Albert Kahn Albümü

via brainpickings

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments