Egoist okur

BİR ZAMANLAR TWITTER: 100 yıl önce Paris’te yazılan üç satırlık tweetler

Güneşin altında belki de gerçekten yeni bir şey yoktur! Bugün okuduğum bir haber, Twitter, Facebook, Quora, YouTube ve Tumblr gibi sosyal medya araçlarının aslında hiç de yeni olmadığını, bazılarının kökeninin çok çok eskilere dayandığını bana hatırlattı. Mesela gündelik meşguliyetimiz olan tweetler, bundan tam 100 yıl önce, Rimbaud ve Joyce gibi edebiyat dehalarını keşfeden anarşist sanat eleştirmeni Félix Fénéon tarafından Paris’te icat edilmiş.

Bir Zamanlar Dizisi

BİR ZAMANLAR TWITTER: 100 yıl önce Paris’te yazılan üç satırlık tweetler

Ressam, anarşist ve yazınsal girişimci Félix Fénéon, Rimbaud’nun şiirlerinin editörü, dahası James Joyce’u Fransızca olarak yayınlayan ilk yayıncı. (Aşağıda bir fotoğrafını görüyorsunuz.) Kendisi 1906’da Le Matin gazetesi için kısa haberler yazmaya başlamış. “Büyüleyici” diye tarif edilen bu haberlerin her biri üç satır uzunluğundaymış ve sansasyonel cinayetlerden sıradan hırsızlıklara, deniz kazalarına kadar birçok konuyu içeriyorlarmış. Tek tek her biri sanki kısacık birer romanmış gibi okunabiliyormuş ama ama bir araya geldiklerinde dönemin Fransa’sını her yönüyle sergileyeyecek etkidelermiş. Anlayacağınız, dünyanın ilk tweetleri 20. yüzyılın tam başında, Paris’te yazılmış. Birkaç örneğe göz atın:

Kişisel gelişim kitapları ve adalet mekanizmasıyla dalga geçerken…

Samuel Smiles’ın yazdığı “Kendini Tanı” adlı kitabı okudukça kendinden feci şekilde sıkılan hakim, Coulange-la-Vineuse’den atlayarak boğuldu. Keşke bütün hakimler bu kitabı okusa…

Polis departmanının karıştığı kirli işleri ima ederken…

Maurice Marullas adlı polis memuru kendi silahıyla beynini patlattı. Bu dürüst adamın unutulmasına izin vermeyelim.

Bu eşsiz dehanın tweetleri “Novels in Three Lines” adıyla kitap olarak da yayınlandı. Bir süre önce de ressam Joanna Neborsky, bu üç satırlık romanları çizimler ve kolajlarla görselleştirerek  “Illustrated Three-Line Novels: Félix Fénéon” adlı kitabı yayınladı. (Sanatçının internet sitesi)

 

Joanna Neborsky’nin Feneon kolajlarından

Subscribe
Notify of

3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
merve
12 years ago

belki de twitter bunlarda esinlenilip ortaya çıkmıştır. :S

10 years ago

twitter kısa ve öz iletişim aracı olma özelliğiyle bana 2000 yılına kadar kullanılan 2 satır ekranlı çağrı cihazlarını anımsatır zamanında sahip olamanın verdiği üzüntümdenmidir bilinmez twittere o kadar sahip çıkıyorumki birileri eliminden alsa sanki oyuncağı alınmış bir çocuk gibi mızmızlanıyorum bazen.
gelecekte nasıl bir nesil, nasıl bir sosyal medya olacak hayatımızı ne kadar şekillendirecek düşünmüyor değilim