Egoist okur

Çocuklar için yazma dersleri: EN GÜZEL ÖYKÜNÜ YAZ

Biliyorsunuz, yaratıcı yazarlık tavsiyelerini seviyorum ve bu konudaki kitapları, ufuk açıcı, cesaret verici olduklarına inandığım sürece, destekliyorum. Sevmediklerim, edebiyatın ne olduğundan dem vurarak kafa ütüleyen, iç sıkıcı kitaplar… Okuyanda yazma arzusu uyandırmak yerine, yazmayı korkutucu bir şey haline getirdiklerini düşünüyor ve onlardan titizlikle uzak duruyorum. Parlak, heveslendiren örneklere ise bayılıyorum. Domingo Yayınları’nın çocuklar için yayınladığı “En Güzel Öykünü Yaz”, tam da böyle bir kitap.

en guzel oykunu yaz domingo yay egoistokur gulenay borekci

Soldaki illüstrasyon Christopher Edge’in “Twelve Minutes to Midnight” kitabından. Sağdaki illüstrasyon ise “En Güzel Öykünü Yaz”dan.

Bizim yazarlardan örnekler ve bu coğrafyaya özgü deyimlerle zenginleştirildi…

“Evet, yapabilirsin! İşte en iyi öykünü yazmak için ihtiyacın olan HER ŞEY!” diye başlıyor ve bir dolu küçük ama mühim dersle devam ediyor. Yaratıcılığı parlatacak öneriler, ilham verici fikirler, yazarken kesinlikle uzak durulması gereken tuzaklar da var. Okumayı seven bir çocuğun hemen şimdi, burada kalemi eline alıp yazmaya başlaması için gereken her şeyi içeren harika ve kesinlikle çok eğlenceli bir alet çantası… Üstelik Domingo ekibi kuru bir çeviri yerine Türk yazarlardan örnekler seçerek ve bizden deyimler ekleyerek kitabı yerlileştirmeyi ihmal etmemiş. En güzeli korku, polisiye, aşk, fantastik, bilimkurgu gibi türlerin de ayrı ayrı ele alınması… Senaryo yazımına dair bir bölüm bile mevcut. Derslerin hepsi şahane illüstrasyonlarla süslenmiş.

İşte birkaç minik tiyo…

Kitapta, çok daha fazlası yer alıyor…

Öykünün konusunu seç: Beklediğin ilham bir türlü gelmiyor mu? Rüyalarından kopya çekmeye ne dersin?

Etkileyici karakterler yarat: En kötüler bile her zaman kötü olmayabilir. Hatır sormak için her gün babaannesini arayan zalim bir çete lideri kulağa nasıl geliyor?

Büyüleyici kelimeler kullan: Hatta dilersen kendi kelimelerini yarat.

Ve okuru sersemletecek bir sonla noktayı koy: Harika öyküler harika sonlara ihtiyaç duyar.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments