Egoist okur

Dünyayı istiyorsan OKUYAN bir kızla çık!

“Okuyan bir kız bul. Bunu çantasında her zaman okuduğu bir kitabı olmasından anlayabilirsin. Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar. (…) Ona bir kahve ısmarla. Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle. Alice’i seviyor mu yoksa Alice mi olmak istiyor, bunu sor.”

İnternette küçük çaplı bir fenomene dönüşen bir yazı var. Rosemarie Urquico diye bir genç kadın yazmış. Öyle tatlı, öyle dokunaklı bir şekilde matrak ki Rosemarie’nin kim olduğunu feci merak ettim. Minik blogundan anladığım kadarıyla şiir, viski-kola ve kareoke seviyor, Mariah Carey gibi şarkı söyleyebilmek istiyor, bir de kovboy şapkalarına bayılıyor. 

Eh, ben de internetin mesafeleri kısaltıp böyle güzel şeyleri ulaşılır hale getirmesine bayılıyorum. Yoksa nereden okuyacaktım dünyanın bir ucunda yazılmış o yazıyı… Rosemarie’ye ve Parşömen adlı blogunda çevirip yayınlayan Onur Çalı’ya teşekkürler…

Gülenay Börekçi

Bir not: İsmini bilmediğim bir okurun söylediğine göre, Rosemarie’nin yazısı aslında Charles Warnke’nin “You Should Date An Illiterate Girl” (okumamış bir kızla çıkmalısın” başlıklı yazısına nazireymiş. Teşekkürler “isimsiz okur” :) 

okuyan kiz egoistokur gulenay borekci 1

Okuyan kız

Okuyan bir kızla çık. Parasını kıyafet yerine kitaplara yatıran bir kızla çık. Kitapları yüzünden dolabına sığamaz o. Okuyacağı kitapların listesini yapan, 12 yaşından beri kütüphane kartı olan bir kızla çık.

Okuyan bir kız bul. Okuyan bir kız olduğunu çantasında her zaman okuduğu bir kitap bulunmasından anlayabilirsin. Kitapçıda, sevgiyle raflara bakan ve aradığı kitabı bulduğunda sessizce çığlık atandır o. Sahafta, eski bir kitabın sayfalarını koklayan fıstığı gördün mü? İşte o okurdur. Hele sayfalar sararmışsa kesinlikle dayanamazlar.

Kahvecide beklerken okuyan kızdır o. Fincanını dikizlersen, sütsüz kremasının yüzdüğünü görürsün çünkü o çoktan dalmıştır kitaba. Yazarın yarattığı dünyada kaybolmuştur. Sen de bir sandalye çek yanına. Sana ters ters bakabilir çünkü okuyan kızların çoğu rahatsız edilmek istemezler. Ona kitabı sevip sevmediğini sor.

Ona yeni bir kahve ısmarla. Murakami hakkında ne düşündüğünü söyle. Kardeşliğin ilk bölümünü bitirip bitiremediğini öğren. Joyce’un Ulysses’ini anladığını söylüyorsa entelektüel görünmeye çalışıyor demektir. Alice’i seviyor mu yoksa Alice mi olmak istiyor, bunu sor.

Okuyan bir kızla çıkmak kolaydır. Doğum gününde, yılbaşında ve yıldönümlerinde ona kitap alabilirsin. Ona sözcükler hediye et, şiirlerden şarkılardan hediye sözcükler. Ona Neruda, Pound, Sexton, Cummings hediye et. Kelimelerin aşk olduğuna inandığını bilsin. Gerçekle kitaplardaki gerçeği ayırt edebilir ama yine de yaşamını biraz da olsa, en sevdiği kitaptakine benzetmeye çalışacaktır. Bunda senin suçun yok.

Bir biçimde, bunu deneyecektir. Ona yalan söyle. Sözdiziminden anlıyorsa, yalan söyleme ihtiyacını anlayacaktır. Sözcüklerin ardında başka şeyler var: niyet, değer, ayrıntılar, diyalog. Dünyanın sonu olmayacaktır.

Onu bırak. Çünkü okuyan bir kız çöküşlerin her zaman zirveyle biteceğini bilir. Çünkü her şeyin bir sonu olduğunu bilir. Hikayenin devamını her zaman yazabilirsin. Tekrar tekrar başlayabilir ve hala kahraman olarak kalabilirsin. Bu hayatta bir iki kötü adama yer vardır.

Olmadığın her şey için neden korkasın ki? Okuyan kızlar bilirler ki tıpkı karakterler gibi insanlar da gelişebilirler. Twilight serisi istisnadır.

Eğer okuyan bir kız bulursan, yanından ayırma/ayrılma. Gecenin bir yarısında, kitabı göğsüne yaslamış ağlarken bulabilirsin onu, bu durumda ona çay yap ve sarıl. Onu birkaç saatliğine kaybedebilirsin ancak her zaman sana dönecektir. Kitaptaki karakterler gerçekmiş gibi konuşacaktır, çünkü bir anlık da olsa, gerçektirler.

Ona bir sıcak hava balonunda ya da bir rock konserinde evlenme teklif et. Ya da bir dahaki hastalığında gelişigüzel bir şekilde. Skype üzerinden teklif et.

O kadar sıkı gülümseyeceksin ki neden hala kalbinin infilak etmemiş ve göğsünün kan içinde kalmamış olduğunu merak edeceksin. Yaşam öykünüzü yazacaksınız, garip isimli ve garip beğenileri olan çocuklarınız olacak. Çocuklarınıza Şapkalı Kediyi ve Aslan’ı aynı gün izletebilir. Yaşlılığınızın kışında birlikte yürüyeceksiniz ve sen botlarındaki karı temizlerken, o mırıldanarak Keats okuyacak ezberinden.

Okuyan bir kızla çık çünkü bunu hak ediyorsun. Hayal edilebilen en renkli hayatı sana verebilecek bir kıza layıksın. Eğer ona sadece monotonluk, kayıp saatler ve yarım yamalak öneriler verebileceksen, yalnız kalman daha hayırlı. Eğer dünyayı ve onun ardındaki dünyaları istiyorsan, okuyan bir kızla çık.

Ya da iyisi mi, yazan bir kızla çık sen.

Rosemarie Urquico

Çeviren: Onur Çalı

Subscribe
Notify of

20 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ged
9 years ago

Bu yazı aslında Charles Warnke tarafından yazılan ve gerçekten de komik “You Should Date An Illiterate Girl,” yazısına cevaben yazılmış. Belki okumak istersiniz diye altta linkini vermeye çalıştım.
http://blogs.uoregon.edu/thepropercareandfeedingofwriters/2012/10/26/you-should-date-an-illiterate-girl-by-charles-warnke-you-should-date-a-girl-who-reads-by-rosemarie-urquico/

oguz
9 years ago
Reply to  Ged

Bunu da biri cevirse de yayinlasaniz çok güzel olur.

Melis
9 years ago
Melis
9 years ago

Rica ederim :)

CagdaS
9 years ago

Okuyan ve okumakla kalmayıp yazan bi kızla henüz ismi koyulmamış bir ilişkim varken karşıma çıkan bu yazıdan ötürü hem Rosemarie ablaya, hem türkçeleştiren Onur abiye, hemde okumamı sağladığınız için size teşekkürü borç bilirim.

yusuf
9 years ago

Çok güzel! Yeni konuların çevirisini bekliyoruz.
Okuyan bir kızla çıkmanın kötü yanlarını da merak ediyorum (:

9 years ago

Klavyenize sağlık iyi ki paylaşmışsınız, senelerdir anlatamadım derdimi fazla kitap okumaktan kafayı yiyeceksin diyen insanlar var çevremde maalesef; çok hoşuma gitti bu yazı… :))

Numan
9 years ago

Okuyan kız zeki kızdır ve bu çağın çekiliciliği (sexy olanı) zekadır.

Duygu
9 years ago

Coştum bu yazıyı bulunca. Siteyi çok seviyorum, yazıları çok seviyorum, bu siteyle tanıdığım seni de sevdim Sayın Börekçi, bu yazıda da kendimi buldum, evet:)

beyza
9 years ago

Okuyan erkeklerin çoğu itici geliyor bana. Hele hele o okudukları yazarlardan sürekli alıntı yapanlar, çizdikleri imajı yıkmamak için ikiyüzlü bir yaşam sürenler, ağır ol adam sansıncılar, az konuşan ve bir gizem bulutu içinde yeryüzünde emin adımlarla yürüyenler. Yüzeysel entellektüelliklerini bile kadın avlamak için kullananlar. (tamam bu biraz hoş görülebilir) Şimdi böyle düşününce acaba “okuyan kadınlar” da bu kadar itici mi sahiden diye düşünüyorum. Okuyan ve yaşayan erkek severim ben, öyleyse okuyan ve sonuna kadar yaşayan kadın da daha makbul bence. Okuyan ve yaşayan kadın, konuşurken başka yazarlardan çok az alıntı yapar, okuduğu kitapları gözünüze hiç sokmaz çünkü seninleyken seni okur,… Read more »

9 years ago

Gerçekten etkileyici ve çok güzel bir yazı. Paylaşımınız içn teşekkürler :)