Egoist okur

Kesin bilgi: Egoist Okur ve metalciler Oscar Wilde’ı seviyor!

Egoist Okur, Oscar Wilde’ı çok sever. Hatta itiraf edeyim, kendisinin haberi yok, ayrıca haberi olsa bile bunu kesinlikle umursamazdı ama Wilde resmen benim hayatımı değiştirmiştir. (Uzun hikaye, belki bir ara yazarım.)

Her neyse, geçenlerde bir “Dorian Gray şarkıları” listesi yapmaya karar vermiştim ama internette biraz dolaşıp metalcilerin Wilde’ı ne kadar sevdiğini görünce, başka bir liste hazırlamaya karar verdim.

Parçalardan bazıları gerçekten güzel. Hem olmasa ne fark eder, Oscar Wilde’ın malum sözüdür: “Hakkımda konuşulmasından daha kötü tek şey hakkımda konuşulmamasıdır.”

Hakkımda şarkı yazılması ise en şahanesidir.

Not: Spotify listesi aşağıda :)

Gülenay Börekçi

oscar wilde egoistokur mix gulenay borekci

Kesin bilgi: Egoist Okur ve metalciler Oscar Wilde’ı seviyor!

Oscar Wilde, Company of the Thieves

Company Of Thieves’in şarkısını sevmedim ama neticede adı “Oscar Wilde” olduğu için listenin başına alınmayı hak ediyordu.

True Friends, Bring Me The Horizon

Oli Sykes’ın aşkta ihanete uğradığı bir dönemde yazdığı şarkıymış. “Hem sadece aşkta değil birçok ilişkimde bu duyguyu yaşadım” demiş. Yani çok ihanete uğramış. Şarkının adı Oscar Wilde’ın bir sözünden geliyor: “Gerçek dostlar önden bıçaklar.”

Capricorn At Her Feet, Moonspell

Portekizli gotik metal topluluğunun bu şarkısı Oscar Wilde’ın ölmüş kızkardeşine yazdığı “Requiescat” adlı ağıttan geliyor. “Usul usul yürü, çünkü o yakında/ Karların altında/ Fısıltıyla konuş, seni duyabilir…” Ama Moonspell Wilde’ın “Papatyalar büyüyor” dizesini “Korkuların büyüyor” yapmış.

Dorian, Demons & Wizards

Blind Guardian’ın solisti Hansi Kursch ve Iced Earth’ün esas adamı Jon Schaffer’ın yan grup olarak kurduğu Demons & Wizards şarkısı, adından belli, Oscar Wilde’ın tek romanı “Dorian”dan ilhamla yazılmış. Sonsuz gençlik ve güzellik uğruna ruhunu feda eden ve kendini sefahate teslim eden Dorian’ın hikayesi, evet, metale gayet uygun. Hele Dorian’ın sonunu düşününce…

The Canterville Ghost, Edenbridge

Avusturyalı senfonik metal topluluğu Oscar Wilde’ın epeyce komik ama bence gizli saklı da olsa yine Wilde-vari bir biçimde hüzünlü öyküsünü seçmiş şarkı haline getirmek için. “The Canterville Prophecy” adlı bir de introsu var.

Salome, Stormwitch

Aslında sözler Wilde’dan değil. Fakat açıkçası oyunun ruhu şarkıya yansıtılabilmiş.

Nachtigall Und Rose, Saltatio Mortis

Son cümleleri hatırlayalım: “Aşk ne aptalca bir şey. Mantığın yarısı kadar bile faydası yok, sonuçta hiçbir şey kanıtlamıyor. En iyisi ben felsefeye dönüp biraz metafizik çalışayım…” Oscar Wilde’ın masallarını çok ama çok severim. Bazılarının fazla melankolik bulduğu “Bülbül ile Gül”ün yeri ise apayrıdır. Masalı her seferinde gözlerimde yaşlarla okurum.

Deja Vu Ain’t What It Used To Be, Skyclad

Şarkının adı, Oscar Wilde’ın henüz çok gençken yazdığı bir şiirden alınmış. (Şiirin adı farklı kaynaklara göre, “Tristitiae, A Lament” ya da “Cry Woe, Woe And Let The Good Prevail” olarak değişebiliyor.)

Bonus track

Feeling, Alkateya

En güzellerden biri. İkinci albümlerini ilk albümlerinin üzerinden 20 yıl geçtikten sonra çıkaran Alkateya da Wilde’ın eserlerinden fazlasıyla etkilenen topluluklardan. Bu şarkıda şairin Tanrı’yla düşsel konuşması var. (Bu arada bu şarkının ses kayıtları internetten silinmiş, nedenini bilen yazsın lütfen ya da link bulursa göndersin.)

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments