Egoist okur

Emily Dickinson usulü hindistan cevizli kek

Şair Emily Dickinson, tariflerini sohbetlerde ya da mektuplarda başkalarıyla paylaşmayı çok seven müthiş bir aşçıymış. “Emily Dickinson’un kekleri şiirlerinden daha ünlüydü, zaten şiirleri ölümünden sonra keşfedildi” diye yazıyor yemek blogger’ı Tori Avey.

Dickinson’a göre mutfak insanın ruhunu besleyen, ilham veren bir mekândı. Yemek yaparken aklına gelen şiirleri peçetelere not alıyordu. Ekmek, kek ve tatlı yapmayı özellikle seviyordu. Çocuklarla arası çok iyiydi, okula giderken evinin önünden geçtiklerinde onlara elleriyle pişirdiği zencefilli kurabiyelerden ya da diğer leziz şeylerden ikram ediyordu. Özetle, karanlık şiirlerin melankolik sesi, günlük hayatta çok tatlı ve neşeli biriydi.

Bir süre önce bugün artık müze olarak ziyaret edilen New York’taki evinin bir köşesindeki bir dolap çekmecesinde şairin elleriyle yazdığı hindistancevizli kek tarifi bulundu. Kağıdın arkasında “Geri gelmeyen şeyler vardır” diye başlayan ünlü şiirinin mutfakta alelacele karalanmış ilk taslağı vardı. Denemek isterseniz, tarif aşağıda…

emily dickinson hindistan cevizli kek egoistokur 2

Emily Dickinson usulü hindistan cevizli kek

Malzemeler

1 fincan hindistan cevizi
2 fincan un
1 fincan şeker
1/2 fincan tereyağı
1/2 fincan süt
2 yumurta
1/2 çay kaşığı pişirme sodası
1 çay kaşağı krem tartar

Hazırlanışı

Aslında ortada bir tarif yok; sadece malzemeler sıralanmış. Tori Avey bildiğiniz vanilyalı keki nasıl pişiriyorsanız bunu da öyle yapabileceğinizi söylüyor. Kendisi tarifi tamamen o yılların yöntemiyle uygulamış. Yani tereyağını çatalla çırpmış, unu eski tarz bir elekten geçirmiş, hindistan cevizlerini bıçakla kıymış. “İster taze hindistan cevizi kullanın, ister kurutulmuş olanları… Ama ikincisini seçerseniz, rendelemeden önce ılık sudan geçirerek yumuşatmalısınız” diyor. Bu yoğun kıvamlı hatta biraz sert keki pişirmek için orta büyüklükte bir tava yeterli. Tam Dickinson usulü olsun diye minik kekinizi pişirdikten sonra güzelce paketleyip çok sevdiğiniz kitap kurdu bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Tarifi hangi büyük şairden aldığınızı not etmeyi unutmadan… (Pişirme sodası ve krem tartar bulamazsanız, 1,5 çay kaşığı kabartma tozu kullanabilirsiniz.)

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments