Egoist okur

Efkâr Karması / Engin Günaydın: “Mazi kalbimde bir yaradır”

Engin Günaydın’ın müzikle ilişkisinin sağlamlığını zaten biliyordum. Mesela Vavien filminin senaryosunu yazarken bütün gün aynı şarkıyı dinleyecek kadar takıntılı olabildiğini bir yerlerden duymuştum. Aylar boyunca sabahtan akşama kadar The Real Tuesday Weld’in Bathtime in Clarkenwell’ini dinlemiş, yetmemiş bütün ekibe dinlettirmiş… Sormuştum da röportajımızda bunu. “Takıntılı bir şekilde dinlerdim ben o şarkıyı” demişti. “Yazarken ruhunun filmin ruhuna yakışacağını düşündüm. Sürekli dinlemek kusursuz bir atmosfer yarattı bize. Aramızda film hakında konuşacaksak bile o şarkıyı dinliyorduk mutlaka.”

Vavien röportajını yaptığımız sırada henüz Egoist Okur falan yoktu. Bir gün yeniden buluştuk Engin Günaydın’la, bu kez Yeraltı filmini konuşmak için. (Bütün linkler aşağıda) Arada ona Egoist Okur’u anlatıp ısrarla bir müzik listesi, daha doğrusu Efkar Karması istedim. Kederli ve güzel bir liste yaptı. Sonra en sevdiği albümlerden birini, 2046 filminin soundtrack’ini hediye etti, dinlemenin bağımlılık yaptığını söylerek. Listeyi yayınlamak için kısmet bugüneymiş. Belki Galip Derviş’i beklemişimdir fark etmeden…

Not: Listenin adını, Oscar Wilde’ın “bütün güzel şeyler insana keder verir” sözünü düşünerek ben seçtim, bonus track’i de ona sormadan ben ekledim, sebebini anlayacaksınız.

Gülenay Börekçi

Engin Günaydın: “Bu ülkede herkes neden bu kadar üzgün?”

Engin Günaydın: “Arzu bir kabuk gibi sırtına yapışır insanın, gerçekleşmediğinde…”

engin gunaydin egoistokur vavien

Efkâr Karması / Engin Günaydın: “Mazi kalbimde bir yaradır”

Beautiful Tango, Hindi Zahra

Yumaji’ s Theme, In The Mood For Love filminden

Querer, Cirque Du Soleil

Oriundina, Cesaria Evora

You Will Never Know, Imany

Green Grass, Cibelle

Mazi Kalbimde Yaradır, Esin Engin

Dark Chariot, Peer Robwn, 2046 filminden

Bensonhurst Blues, Oscar Benton

Petit Pays, Cesaria Evora

Bonus Track: Bathtime in Clarkenwell, The Real Tuesday Weld

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments