Egoist okur

Francis Ford Coppola’dan yaratıcı yazarlık dersi

Francis Ford Coppola’dan yazarlık dersi almak ister misiniz? Peki yöneteceğiniz korku filminin yapımcılığını Danny DeVito üstlense nasıl olur? Hollywood’un bu ünlü isimleri, yeni yetenekleri keşfetmek için internet siteleri kurdu. İşte ayrıntılar ve adresler…

Gülenay Börekçi

francis ford coppola egoistokur gulenay borekci danny devito

Francis Ford Coppola’nın evinde yazarlık dersi

Zoetrope, “Kıyamet” ve “Baba” filmlerinin efsane yönetmeni Francis Ford Coppola’nın film şirketi. Yönetmen birkaç yıldır sinema dışında işlere de zaman ayırıyordu. Bunlardan biri şarap üreticiliği, ikincisi ve asıl önemlisi ise edebiyat dergiciliğiydi… Sadece öykü yayınlayan ve çok satan All-Story adlı dergiyle, edebiyatın ölmekte olan bir sanat sayılması gerektiğini söyleyenlere itiraz kabul etmez bir cevap vermişti.

Coppola’nın hayranlarına ve genç edebiyatçılara bir de internet hizmeti var: The Virtual Studio adlı ücretsiz program aracılığıyla, onlara online yaratıcı yazarlık hizmetleri sunuyor. Dahası, öykülerinin internette yayınlanmasına ve ustalar tarafından okunup değerlendirmesine olanak tanıyor. Hem Zoetrope sitesinden, hem de All-story sitesinden ulaşılabilen The Virtual Studio aracılığıyla yaratıcı yazarlık atölyelerine katılmak mümkün. İyi bulunan öykülerin kitap olarak yayınlanma şansı var. Bugünün ünlü yazarlarından birkaçı buradan “mezun.”

Zoetrope’un ücretli yaratıcı yazarlık dersleri de var. Ama bunun için ya bir haftalığına Coppola’nın Belize’deki evine gitmek, ya da online kurslara katılmak gerek. İlki, yeme içme ve konaklama masrafları dahil binlerce dolara maloluyor. İkincisindeyse 10 hafta için öğrenciler 365 dolar, yetişkinler ise 395 dolar ödüyor. En güzeli Coppola’nın açtığı ve her yıl tekrarlanan senaryo yarışması. Ayrıntılar burada

Fakat şimdi başka bir yöne devam edelim, belki biraz ürperebiliriz bile…

Allah allah, ne sitesi bu böyle!

Seyrettiğim bir tanıtım filminde, Amerikalı komedyen Danny DeVito’nun kurduğu internet sitesinin tanıtımı için düzenlediği basın toplantısını izliyorum. Neler oluyor, neler… Mesela ünlü aktörü nerede bulabileceğini soran sunucuya, büyük yemek masasını gösteriyorlar. Masanın üzerinde hindi yerine, “kızartılmış” Danny DeVito yatıyor. Hem de o haşmetli göbeğiyle! Ve sitesinden söz etmeye başlıyor. Fakat o da ne! Bir el gelip aktörün yanaklarından bıçakla koca bir parça kesiyor ve turşulu sandviçinin içine koyuyor. Sandviçin içindeki yanakla aktörün tepside kalan kısımları ayrı ayrı konuşmaya devam ediyorlar.

Allah allah, ne sitesi bu böyle! Hemen adına bakıyorum: Blood Factory… 18 yaşın altındakilere yasak olan siteyi girip incelemek lazım. Öyle yapıyorum.

İlk baktığım yer, Danny DeVito’nun site için çektiği hatta karısı ünlü komedyen Rhea Perlman ve kızı Lucy DeVito’ya da rol verdiği şu iğğğrenç “Splatter Cuts” dizisi. Özelliği mizahla korkuyu bir arada kullanması. İtiraf edeyim, mizah benim tarzım değil, ayrıca her bünyenin kaldıramayacağı kadar kanlı, vahşi ve korkutucu. Zamanın ruhuna uygun, retro havalı kısa korku filmleri gibiler. Gözlere saplanan örgü şişleri, zehirli frambuazlar, parçalanan bedenler… Şahsi fikrimi sorarsanız, “Almiim” derim. Ama kalabalık forum bölümünden anladığım kadarıyla site büyük ilgi görüyor.

Sevdiğiniz yönetmen size film çekebilir

Danny de Vito, “Sanatçıyla seyirci arasındaki fazlalıklardan kurtulmanın zamanı geldi” diyor. “Bizim yaptığımız henüz test sürüşü. Başarırsak, dağıtımcılar, salon işletmecileri ve DVD dükkânlarına ihtiyacımız kalmayacak. Düşünsenize; sevdiğiniz yönetmenler sizin için film çekecekler, kurgu tamamlandıktan 10 dakika sonra da bilgisayarınızda veya iPhone’unuzda seyredebileceksiniz.”

Gene de sinemanın ayrı bir zevk olduğunu itiraf ediyor: “Korku filmleri gençliğimin en büyük eğlencesiydi. Gotik tarzda inşa edilmiş bir salona giderdik. Devasa ve tam o filmlerin doğasına uygun bir mekândı, her an her şey olabilirmiş hissi yaratırdı. Kapısından girmek, artık ailenizden biri haline gelen biletçiden bilet almak, kırmızı halı kaplı koridorlarda koltuğunuzu bulup oturmak, kız arkadaşınızla bir paket patlamış mısırı paylaşmak; benzersiz deneyimlerdi. Öte yandan internetin sağladığı avantajlar çok büyük.”

Sitenin ortağı olan yönetmen ve senarist John Albo, DeVito’ya göre Amerikan sinemasının keşfedilmemiş yeteneklerinden: “İnsan ruhunun karanlığını ve hayatın anlamsızlığını görebilen bu parıltılı yeteneği 35 yıl önce keşfetmiştim. Tiyatroda, karım Rhea’nın rol arkadaşıydı. Albo, Fransız sürrealistlerinin günümüz Amerika’sındaki karşılığı. Devrimci fikirleri var, insanların rüyalarıyla, içlerindeki karanlıkla ilgileniyor. Yazdıkları absürd ama yalan değil; sadece hayatın her gün tanık olduğumuzdan çok daha karanlık ve daha kanlı bir aynasını tutuyor bize.”

DeVito’nun hedeflerinden biri, Blood Factory’de, keşfedilmemiş başka yeteneklerle de çalışmak. Her türlü yeni fikre ve başvuruya açık olduğunu bilhassa belirtiyor: “Yeni bir medya yaratacaksak eğer, bunu eskimiş insanlarla değil, farklı fikirleri olanlarla gerçekleştirebiliriz. Bu yüzden site üzerinden bize yapılan her başvuruyu değerlendiriyoruz. Bazen kısa film yarışmaları düzenliyoruz. Geçen ay takipçilerimizden, 1 dakikalık kısa filmler çekmelerini ve sitenin forum bölümüne göndermelerini istedik. Binlerce başvuru oldu. Birincinin ödülü bizimle yemek yemek, daha da iyisi Blood Factory ekibine dahil olmaktı. Bu tür yarışmalar düzenlemeyi sürdüreceğiz.”

Kevin Spacey’e senaryo ve öykü yollayın

“Olağan Şüpheliler”, “Seven” ve “Amerikan Güzeli” gibi filmlerin büyük oyuncusu Kevin Spacey de sadece para kazanmakla yetinmeyenlerden. O, sanata ve sinemaya katkıda bulunacak olağanüstü bir girişimin de sahibi. bir dönem TriggerStreet adını taşıyan bir internet sitesi açmış ve genç senaristlere, yönetmenlere, yazarlara hatta çizgi romancılara olağanüstü fırsatlar sunmuştu. Şimdi tiyatro çalışmalarına ağırlık verdiğinden bunu sonlandırdı. Site halihazırda Spacey’nin yapım şirketine hizmet veriyor. Ve hâlâ buraya kısa filmlerinizi, senaryolarınızı, öykülerinizi, romanlarınızı, tiyatro oyunlarınızı ve çizgi romanlarınızı gönderebiliyorsunuz.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments