Egoist okur

Francis Ford Coppola’dan yaratıcı yazarlık dersi

Francis Ford Coppola’dan yazarlık dersi almak ister misiniz? İşte ayrıntılar…

francis ford coppola egoistokur gulenay borekci danny devito

Francis Ford Coppola’nın evinde yazarlık dersi

Zoetrope, “Kıyamet” ve “Baba” filmlerinin efsane yönetmeni Francis Ford Coppola’nın film şirketi. Yönetmen birkaç yıldır sinema dışında işlere de zaman ayırıyordu. Bunlardan biri şarap üreticiliği, ikincisi ve asıl önemlisi ise edebiyat dergiciliğiydi… Sadece öykü yayınlayan ve çok satan All-Story adlı dergiyle, edebiyatın ölmekte olan bir sanat sayılması gerektiğini söyleyenlere itiraz kabul etmez bir cevap vermişti.

Coppola’nın hayranlarına ve genç edebiyatçılara bir de internet hizmeti var: The Virtual Studio adlı ücretsiz program aracılığıyla, onlara online yaratıcı yazarlık hizmetleri sunuyor. Dahası, öykülerinin internette yayınlanmasına ve ustalar tarafından okunup değerlendirmesine olanak tanıyor. Hem Zoetrope sitesinden, hem de All-story sitesinden ulaşılabilen The Virtual Studio aracılığıyla yaratıcı yazarlık atölyelerine katılmak mümkün. İyi bulunan öykülerin kitap olarak yayınlanma şansı var. Bugünün ünlü yazarlarından birkaçı buradan “mezun.”

Zoetrope’un ücretli yaratıcı yazarlık dersleri de var. Ama bunun için ya bir haftalığına Coppola’nın Belize’deki evine gitmek, ya da online kurslara katılmak gerek. İlki, yeme içme ve konaklama masrafları dahil binlerce dolara maloluyor. İkincisindeyse 10 hafta için öğrenciler 365 dolar, yetişkinler ise 395 dolar ödüyor. En güzeli Coppola’nın açtığı ve her yıl tekrarlanan senaryo yarışması. Ayrıntılar burada

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments