Egoist okur

Jean-Paul Sartre usulü bademli (varoluşçu) helva

Aşağıdaki üç alıntı arka arkaya sıralandığında, kelimelerin İngilizcedeki tınısına dayalı bir espri içeriyor.

Sokrates “To be is to do” demiş. (Olmak yapmaktır manasında.) Jean-Paul Sartre “To do is to be” diye tamamlamış bunu. (Yapmak olmaktır manasında.) Noktayı Frank Sinatra koymuş, “Do be do be do” diyerek…

Pek tabiidir ki bunun helvayla bir alakası yok. Öte yandan herkesin, büyük düşünürlerin bile şahsi do be do be do’ları olabilir, vardır. İşte Sartre’ın do be do be do’su: Bademli helva… Zira şöyle yazmış bir keresinde ünlü düşünür: “Ne kadar da leziz! Hele üzeri badem kaplıysa, helva gerçekten muazzam bir şey yahu!”

Kafka’nın çorbası

“Fakat helva? O nerede? Kutuda helva yoktu. Acaba onu başka bir paketle mi yolladın?”

Simone de Beauvoir’ya yazdığı mektuplara bakılırsa, Jean-Paul Sartre sık sık tatlı krizine girermiş, o yüzden de etrafta hep atıştırabileceği bir şeyler olmasını istermiş. En sevdiği atıştırmalık tatlıysa helvaymış. Bildiğimiz helva. Gerçekten de mektuplarında helvadan o kadar çok bahsediyor ki insan onun yazmakla uğraşmadığı zamanlar sürekli tatlı yediği izlenimine kapılıyor. 1939’da Beauvoir’ya iki kutu helva sipariş etmiş ve “Unutma” diye hatırlatmış. Ne olmuş peki? Felaket! Bir sonraki mektubu şöyle: “Bugün tam havamdaydım, sonra kitapların geldi. Fakat helva? Kutuda helva yoktu. Acaba onu başka bir paketle mi yolladın?”

Neyse ki helva da çok geçmeden geliyor. Hem de yıllar boyu, defalarca… Böylece havası bir daha -en azından helva için- bozulmuyor. Alın işte bir mektup daha: “ Helvanın durumu gayet iyiydi. Çok teşekkür ederim tatlım. Öğle yemeğinde bütün kutuyu bitirdik.” Başka bir mektup: “Helvayı Pieter’a verdim, çünkü o kadar çok bahsini etmiştim ki. Koca bir parçayı memnuniyetle yalayıp yuttu.”

Aşağıda Sartre’ın zevkine uygun olarak hazırlanmış bir helva tarifi var. Zira şöyle yazmış bir keresinde ünlü düşünür: “Ne kadar da leziz! Hele üzeri badem kaplıysa, helva gerçekten muazzam bir şey.”

Bademli helva

2 fincan bal

1,5 fincan iyice çırpılmış tahin

1 yemek kaşığı vanilya

1 çay kaşığı tarçın

2 yumurtanın beyazı

3/4 fincan kavrulmuş, kıyılmış badem (Üzerini süslemek isterseniz, biraz daha fazla alabilirsiniz.)

Hazırlanışı

  1. Bir tavaya ısıya dayanıklı yağlı kağıt döşeyin, fazlalıkları kesmeyin kenarda dursun.

  2. Tavaya balı koyup ara sıra karıştırarak ısıtın, iyice karamelize olunca ateşten indirin.

  3. Bal karamelize hale gelirken bir yandan da tahini, vanilyayı ve tarçını küçük bir kapta karıştırın. Yumurta beyazlarını da iyice yumuşayıp köpük haline gelmesi için mikserle ya da el çırpıcısıyla karıştırın.

  4. Tahinli karışımı yumurta beyazlarıyla iyice harmanlayın. Karamelize balı azar azar ilave ederek 6 ila 8 dakika ağır ağır pişirin. Bitmesine yakın kavrulmuş bademleri de katın.

  5. Karışımı önceden hazırladığınız yağlı kağıtlı kaba koyun ve üzerine şeffaf folyoyla örterek 24-36 saat buzdolabında bekletin. İyice katılaştığına emin olduğunuzda helvayı çıkarıp dilimleyerek servise hazırlayın, bu arada kalan bademleri üzerlerine serpin.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments