Egoist okur

Aslı E. Perker: “Karnım bir daha eskisi gibi düz olur mu? Hiç sanmam…”

Oya Baydar‘ın kitabıyla ilgili yazıda, kadın yazarlara olumlu veya olumsuz fiziksel takıntılarını, bedenlerini, beğenmedikleri ya da tam tersi, onlara gurur veren fiziksel özelliklerini sorduğumu söylemiştim. Beni kırmayarak açık yüreklilikle cevap verenlerden biri de annelik ve yazarlığı şahane bir şekilde barıştıran Aslı E. Perker’di.

Gülenay Börekçi

asli perker gulenay borekci egoistokur kadin beden 1

Aslı Perker: “Karnım bir daha eskisi gibi düz olur mu? Hiç sanmam…”

“17 yaşındaydım, 47 kiloya ulaştım. Ve tam 21 yıl boyunca bir fazla iki eksik, aynı kiloda kaldım. Vücudumu hiçbir zaman çok beğenen biri olmadım. Bacaklarım her zaman biraz fazla kalın, göğüslerim fazla küçük, belim eh işte, idare eder incelikteydi. Ama vücudumdan nefret de etmedim. Omuzlarım güzel, kemikli, kollarım zayıf ama çöp gibi değil, boynum ince ve uzun, boynumu vücuduma bağlayan bölge kemikli. Hani “İngiliz Hasta” filminde bir sahne vardı, adam kadına boynundaki çukurun adını soruyor hatta arayıp tarıyor, sonunda buluyordu. İşte şimdi adını hatırlayamadığım o çukur güzel bir derinlikte. Bir de en gurur duyduğum yerim, karnım her zaman dümdüz; kaslı. Daha doğrusu, 38 yaşında hamile kaldığım güne kadar öyleydi. Değişim yavaş yavaş oldu. Göğüsler doldu, kollar kalınlaştı, göğüs kafesindeki kemikler yok oldu, karın malum büyüdü, bacaklar irileşti. Bambaşka bir vücut çıktı ortaya. Doğurana kadar 9, doğurduktan sonra da 6 ay boyunca umursamadım. O kadar ki arkadaşlarım uyardılar, “Bak Aslı, sonra pişman olursun, dikkat et, korse tak, spor yap” dediler. “Amaan boşverin, ben anneyim” diye cevap verdim, bir kol hareketi eşliğinde. Kızımın 10 aylık olduğu şu günlerde yürüyüş bandının üzerinde koşup duruyorum. Karnım bir daha öyle düz olur mu? Hiç sanmam. Peki ben bu halimle barış imzalar mıyım? Bakalım göreceğiz.”

Aslı E. Perker

Subscribe
Notify of
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Esra Gamze
6 years ago

Sevgili Aslı Perker, İngiliz Hasta’da unutamadığım, unutmak istemediğim repliklerden biridir o.. ‘Aşk çukuru’dur kadının cevabı. Ve benzer aşamalardan geçmiş bir kadın olarak rahatlıkla söyleyebilirim, evet karnın bir daha eskisi gibi düz olur ve bu seni eskisinden daha iyi hisssettirir.