Egoist okur

Kütüphanede geçen aşk şarkıları

Nazan Öncel’in Tuğba Özerk’e yazdığı bir şarkıda, hem de adı Lo Lo Lo olanda, Balzac’ın Vadideki Zambak’ı geçiyor, gayet paçoz bir biçimde. Adının Murat Dalkılıç olduğunu öğrendiğim bir şarkıcımız da şarkısında La Fontain masallarından bahsediyor. Fakat burada benim seçtiğim şarkılar arasında, Nick Cave, Piano Magic, Coil, The Magnetic Fields, Green Day, My Morning Jacket, Manic Street Preachers ve The Beach Boys’dan mahsuller var…

Gülenay Börekçi

Marilyn Monroe ve okuduğu kitaplardan birkaçı

Kütüphanede geçen aşk şarkıları

A Design for Life, Manic Street Preachers

Kaybedenler Kulübü’nden Mete Avunduk bunu son 90’ların en iyi şarkısı seçmiş programında. Şahane şarkı hakikaten…

I am the Sub Librarian, Piano Magic

İki kez konserlerine gidip başlamadan çıkmak zorunda kaldığımı düşünürseniz, bu grupla aramda tuhaf ve talihsiz bir karma var herhalde, ama işte bu şarkıları çok güzel.

At the Library, Green Day

Kütüphanede geçen bir karşılıksız aşk masalı. Şarkıyı söyleyen bir kıza âşık, kızınsa bu çocuğun niçin hep ona baktığı konusunda hiçbir fikri yok. Bir de şu var, kız erkeğe göre çok hızlı okuyor, ayrıca zaten bir sevgilisi var.

Swinging London, The Magnetic Fields

Bilgisayar  manyağı bir çocuk anlatıyor her şeyi: “Manifestolarını ve tuhaf dini broşürlerini okudum/ Beni kütüphanene götürüp kuytu bir köşede öptün…” Sonra? “Londra’da eğlenmeye gidip geri dönmeyi unuttun.”

Young Adult Friction, The Pains of Being Pure at Heart

Kütüphanede seks şarkısı: “Kütüphane raflarının arasında/ Hiç kimse gelip bakacak gibi görünmüyordu/ Onca tozun ve mikrofişlerin arasında/ Biz gelirken onlar çoktan gitmişti.” (Bu arada Young Adult Fiction’dan ilhamla verilen Young Adult Friction adı da gayet manalı.)

There She Goes, My Beautiful World, by Nick Cave & The Bad Seeds

Vladimir Nabokov, Philip Larkin gibi bazı yazarlar ve yazınsal dertlerine dair bir şarkı.

Fun Fun Fun, The Beach Boys

Saçma ama gerçek hikaye, en azından internette öyle olduğu yazılıyor: Brian Wilson ve Mike Love bu şarkıda Dennis Wilson’un çıktığı zengin aile kızını anlatıyorlar. Kız babasıyla kütüphaneye giderken ona Dennis’le arasında geçenleri anlatıyor.

Librarian, My Morning Jacket

“Saçlarına taktığın o kalemle, Tanrı’nın yarattığı güzelliğe meydan okumayı deniyorsun/ Basit küçük bir kitap kurdu, kütüphanecilerin en seksi olanı/ Çıkar şu gözlükleri ve saçlarını benim için serbest bırak…”

Queens Of The Circulating Library, Coil

Atmosferik albümler yapan Coil’dan bir şarkı.

The Librarian, Hefner

Tatlı grup, tatlı şarkı. Sadakat Savaşları diye bir albüm yapmışlardı, onu hiç unutmam.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments