Egoist okur

Meraklı bir çocuğun seyahat günlükleri

Hep siz mi gezi kitapları okuyup yurtdışı seyahatleriniz öncesinde planlar yapacaksınız? Boynuz kulağı geçiyor, haberiniz yok! Özge A. Lokmanhekim’in yazdığı Kemal’in Londra Günlüğü, çocuklara farklı ülkeleri, farklı kültürleri tanıtmayı amaçlayan şahane bir serinin ilk kitabı.

Gökçe Gökçeer yazdı: Kemal’in Londra Günlüğü

Hep siz mi gezi kitapları okuyup yurtdışı seyahatleriniz öncesinde planlar yapacaksınız? Boynuz kulağı geçiyor, haberiniz yok! Özge A. Lokmanhekim’in yazdığı Kemal’in Londra Günlüğü, çocuklara farklı ülkeleri, farklı kültürleri tanıtmayı amaçlayan şahane bir serinin ilk kitabı. Ayrıca dediğim gibi, bir seyahat planına isteyerek ya da zorunlu olarak dahil olan çocuklar, Londra’ya gitmeden önce bu kitabın sayfalarını karıştırıp, gidecekleri yer hakkında bilgi edinebiliyorlar.

Kemal, anne ve babasıyla birlikte gezmekten çok hoşlanan meraklı bir çocuk. Gittiği yerleri tanımak istiyor, her meraklı çocuk gibi… Londra onun ilk durağı. İkinci durağının Brüksel olacağını şimdiden biliyoruz. Londra’yla ne güzel bir başlangıç yaptı hem Özge hem de Kemal.

Kitapta, sömestir tatilinde Londra’ya gidecek olan Kemal’in bavulunu hazırlama sürecinden dönüşüne kadarki tüm tatili anlatılıyor. Kahramanımız, Londra’nın en ünlü yerlerini gezerken okurlara anlaşılır ve eğlenceli bilgiler veriyor. Big Ben, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı, Covent Garden, Madam Tussauds Müzesi, Londra Kalesi, Hyde Park gibi şehrin en ünlü, ikonlaşmış yerlerini keşfe çıkan Kemal, İngiliz kültürüne ait birçok bilgiyi de vermeden geçmiyor.

Karikatürden çocuk kitabına

Kitabın arkasındaki çıkartmalar evde kavga çıkartabilecek cinsten. Artık kimin elinde kalırsa onun olur. Bu savaşı çocuklar mı kazanır yoksa anne babalar mı bilemiyorum. Hepsi o kadar güzel ki. Çizimler tasarımcı ve karikatürist Gökçen Eke’ye ait. Özellikle futbol karikatürleriyle tanıdığımız Eke’yi bundan sonra başka çocuk kitaplarında da görmeyi diliyorum

Özge’nin güzel sözleri

Özge’yle bundan birkaç yıl önce tanıştım. Buluştuğumuz gün, bana bu harika projesinden bahsetmişti. Ben de ona Pöti’den bahsetmiştim… Ve çocuklar için yazmanın ne kadar güzel olduğunu konuşmuştuk. Başka güzel şeyler de konuştuk o gün. Bana, o dönem duymaya çok ihtiyacım olan, çok güzel şeyler söylemişti. Söyledikleri, birkaç yıl sonra sadece moral cümleleri olmaktan çok öteye geçecek, bir süre sonra tamamen gerçek olacaktı… Özge’nin benim için böyle ilginç bir yeri ve hafızama kazınan unutulmaz anıları var. Dilerim kitabı çok sevilir ve Kemal dünyanın her yerini karış karış gezer. Bu arada Kemal’in Özge’nin oğlu olduğunu ve bu tatlı, şanslı çocuğun annesiyle birlikte bol bol gezmekte olduğunu da, bilmeyenler için belirtmekte fayda var. Özge aynı zamanda Şehrin Çocuk Hali ve Seyahatperest adlı blogların da kurucusu. Anneler için birbirinden şahane önerilerini ise Milliyet gazetesinde hafta sonları paylaşıyor. Takipte kalmanızı tavsiye ederim.

Altın Kitaplar’dan çıkan Kemal’in Londra Günlüğü, harika bir çocuk kitabı serisinin ve eğlence dolu süper seyahatlerin ilk durağı. O zaman Brüksel’de buluşmak üzere…

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments