Egoist okur

Sadece okuyarak gidilebilen o sihirli ormanda neler var?

Pippi’yi biliyorsunuz, hani şu kızıl saçlı, çilli kız… Yapılmaması gereken her şeyi yapan, söylenmemesi gereken her şeyi söyleyen “Uzunçorap”. Tanımıyorsanız, tanıştırayım. Şu cümleleri size bir fikir verebilir:

“Ben okul diye Arjantin’dekilere derim. Asıl orada okula gitmeliydiniz. Noel tatilinden üç gün sonra, Paskalya tatili, Paskalya tatili bittikten üç gün sonra da yaz tatili başlar. Yaz tatili 1 Kasım’da biter. Tabii 11 Kasım’da başlayan Noel tatiline kadar biraz zorlanırsınız. Ama hiç değilse ev ödevi diye bir şey yok. Arjantin’de ev ödevi yapmak kesinlikle yasak! Tamam, bazen gardıroba saklanıp ev ödevi yapan bir ya da iki Arjantinli çocuk çıkar ama anneleri onları bir yakalarsa, vay hallerine! Hele toplama işlemi! Oradaki okullarda adı bile anılmaz. Eğer bir çocuk 7 artı 5’in kaç ettiğini bilir, hele bir de öğretmene söylecek kadar budala olursa, bütün bir gün utanç köşesinde tek ayak üzerinde dikilmek zorunda kalır. Yalnızca cuma günleri ders yaparlar, tabii ders yapacak kitap bulabilirlerse. Ama neyse ki orada hiç kitap yok.”

Pippi, diliyle taş atıyor, söylemek istediklerini alışılmadık sözlerle dile getiriyor. Yoksa ne kitap okumayı sevmediği doğru ne de aritmetikten anlamadığı… Yolu tersten gösteriyor sadece. Hem yaratıcısı Astrid Lindgren de demiş ya: “Kitapsız bir çocukluk, çocukluk bile sayılmaz. Bu, en güzel maceraların yaşanabileceği bir yer olan Sihirli Orman’dan sonsuza dek mahrum kalmak gibidir…”

Anladınız, benim bu haftaki tavsiyem zamansız bir güzellik olan “Pippi Uzunçorap” serisi.

Bakalım çocuk yayıncılığının iki önemli yayınevinin editörlerinin tavsiyeleri hangi kitaplar… Mehmet Erkurt (Can Çocuk Yayınları) ve İlke Aykanat Çam (Tudem Yayınları) anlatıyor…

Gülenay Börekçi

can cocuk tudem yayinlari egoistokur

Üstteki iki illüstrasyona iyi bakın. Onlar, hayran olduğum Anna + Elena Balbusso kardeşlerin Uzunçorap Pippi çizimlerini görüyorsunuz.

Can Çocuk Yayınları ve Mehmet Erkurt’tan çocuklara tavsiyeler

“Yolu dayanışmaya çıkan kitaplar”

Çocuklara yaz için kitaplar önerirken, hep iki “hangi”ye tosluyoruz: Hangi çocuklar? Hangi bağlamda? Yetişkinler olarak ayaklarımızın altındaki zemin titrerken, çocukları kaygılara boğmama ve kaosu bile en uygun cümlelerle anlatma yükümlülüğü hissettiğimiz için, gerektiğinde kendi kaygılarımıza şöyle bir çekidüzen vermemiz gerekiyor ve onlara, çözüm yolunun dayanışmadan geçtiğine işaret eden kurgular öneriyoruz. Ben de öyle yapacağım…

Öncelikle, Aslı Tohumcu’nun taze çıkmış “Dünyayı Döndüren Kız”ı var. Dünyayı çocukların, özellikle de kızların değiştirebileceğine ilişkin bir yarı fantastik yolculuğa çıkmanın belki de tam zamanı. Tabii eğer klasik masallardaki adaleti arıyorsak, Behçet Necatigil çevirisiyle yayımladığımız “Andersen Masalları” güzel bir soluklanma olacaktır. Hatta Cemil Kavukçu’nun “Masal Kurma Oyunu”ndan yola çıkarak, çocuklarla birlikte yepyeni masallar bile kurabiliriz. Bizi çevreleyen gerçeklerden tümden kopmayalım, hayattaki sihirli gerçekliğe dokunmanın sağaltıcı tadına varalım dersek, Sevim Ak’ın özgün hayal dünyasına dalıp “Sakız Kızın Günleri” ya da “Vanilya Kokulu Mektuplar”la mahallemize başka gözle bakabiliriz. Ya da Luis Sepúlveda’nın “Martıya Uçmayı Öğreten Kedi”siyle, eksiklerimizi dostluğun, beraberliğin yardımıyla gidermek üzerine düşünebiliriz. Yine de, an gelir, belirsizliklerin bizde uyandırdığı öfke önlenemez olur. O zaman da Oliver Bantle’ın “Kofi veya Bağışlama Sanatı”nı elimize alıp çocuklarla birlikte okuyarak bulabiliriz dinginliği. Konu kitaplar oldu mu, sonu gelmez bir listedir bu. İyi ki de öyledir…

Tudem Yayınları ve İlke Aykanat Çam’dan çocuklara tavsiyeler

“Keşfetmeye hazır mısınız?”

Yaz tatili eğlence, serbest zaman, yeni keşifler demek. İşte biz de tam bu nedenle, okurlarımızın tatil maceralarına keyifli kitaplarla eşlik etmek istedik.

İlk önerimiz, masallarıyla tanıdığımız Çiğdem Gündeş’in “A-Tik-Tuk” isimli ilk öykü kitabı. İçinde, mutlulukların, farklılıkların, umudun yanı sıra hayatın zor taraflarına dair düşündürücü öyküler yer alıyor. Yaşamla ölüm arasında varlıklarını sürdürenlerin sığınağı olan “Ara Âlem” serisinin 2. kitabı “Yasak Oyun”un yazarı ise Miyase Sertbarut. 12 yaşından büyük çocuklara uygun olduğunu söyleyebileceğim gerilim türündeki bu kitap, bilgisayar oyunlarının vahşiliğini, saldırganlığını eleştiriyor, yardımlaşma, özveri gibi değerlerin günümüzde nelere feda edildiğini dile getiriyor.

Eğlenceli karakterleri ve komik çizimleriyle çocukların yakından tanıdığı Liz Pichon’ın “Tom Gates” serisinin 7. kitabı “Birazcık Şanslı”, bu yazın kahkaha vadeden kitaplarından. Yaz tatili için eğlendirici, sürükleyici bir seçim… Çizim yapmayı ve “ablasını sinir etmeyi” seven muzır Tom’un yeni icadı Şans Ölçer’le karşı karşıyayız bu yeni macerada. Kendini şu sıralar pek şanslı hissetmeyen kahraman için bu durumun tersine dönüp dönmeyeceğini göreceğiz.

Eva Furnari’nin yazıp resimlediği “Şair Kısakulak” da sıra dışı bir kitap. “Kaplumbağa ruhlu” içine kapanık bir şair tavşanı anlatıyor. Cinsiyet eşitliğine yaptığı göndermelerle okuru kalıpları sorgulamaya yönelten bir kitap olduğunu söyleyebilirim. “İmdat! Çıkarın Beni Buradan”ın yazarı Salah Naoura. “Uğraş eksikliği” çeken 10 yaşındaki Henrik’in maceralarını mizahi bir dille anlatan kitapta Henrik ve ailesi, yıllar sonra dönen büyükanne sayesinde, hem kendilerini hem de birbirlerini yeniden keşfediyor. Meike Haberstock’un yazıp resimlediği “Zaman Sihirbazı”na gelince, zaman kavramını, bir çocuğun saat okumayı öğrenme macerası üzerinden işleyen ve modern insanın zamanı kullanma biçimlerine sıkı eleştiriler getiren kitap yetişkinlerin de ilgisini çekebilir.

Subscribe
Notify of

2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Volkan
7 years ago

Merhaba Gülenay Hanım
Pippi Uzunçorap’ın eski bir baskısını sahaf festivalinde bulduk ve aldık. Kızım da çok severek okudu ama yeni baskıları yok sanırım. Sizin bilginiz var mı ne zaman yeni baskı yapılacağı hakkında?
Selamlar