Egoist okur

Salinger şarkıları: Gönülçelen hâlâ burada, aramızda dolaşıyor

Tamam, Teoman ve Gönülçelen’i de var ama o tam olarak Salinger’la alakalı sayılmaz. Bana öyle geliyor ki o başka bir yazının konusu olur. Bu yazıdaysa Rhett Miller gibi J.D. Salinger’dan etkilenen müzisyenler ve yaptıkları şarkılar var…

Gülenay Börekçi

salinger gonulcelen sarki listesi egoistokur

Salinger şarkıları: Gönülçelen hâlâ burada, aramızda dolaşıyor

Ve şarkılardan bazılarına dair birkaç küçük not

‘Get It Right,’ The Offspring

Grubun eski punk metal günlerinden kalma bir şarkı. Holden Caulfield’ın büyük düş kırıklığını anlatıyor. “Holden Caulfield gibi, ben de kendime daha iyi bir hayat olduğunu söylüyordum. Yataktan çıkmadan tavana bakarak, güzel günleri hayal ediyordum.”

‘Rollerskate Skinny,’ Old 97’s

Rhett Miller aktris Winona Ryder’la çıkıyormuş. Ryder’ın en sevdiği kitap da Gönülçelen’miş. kitaptaki ifadelerden biri olduğu için, Miller Ryder hakkında bir şarkı yapmaya karar verince, içinde kitaptan seçtiği “rollerskate skinny” ifadesinin geçmesini istemiş. Bu arada, Miller’ın yaratıcı yazarlık diploması olduğunu biliyor muydunuz?

‘Shadrach,’ Beastie Boys

“J.D. Salinger’dan çok daha fazla hikayem var ” dizesi elbette biraz yakışıksız kaçabilir. Hele ünlü yazarın hayatının son 45 yılında hiç hikaye yayınlamadığını düşünürsek. Ama sürekli bir yerlerden yazarın yeni hikayelerinin çıktığını düşünürsek, yayınlamaması yazmadığı anlamına gelmiyordu kuşkusuz.

‘Le Pastie de la Bourgeoisie,’ Belle & Sebastian

Bu şarkının esas kızı kitap kurdu bir kız. “Benimle uzaklara gelmek, Gönülçelen havasını solumak istemez miydin?” diye soruyor şarkının kahramanı ona.

‘Who Wrote Holden Caulfield,’ Green Day

Liseden terk Billie Joe Armstrong, Gönülçelen’in kahramanına duyduğu yakınlıktan, hevesten ve düş kırıklığından bahsediyor. Armstrong lisede kitabı sevmemiş hatta yarısında bırakmış. Salinger’ın ne kadar büyük bir roman yazdığını da ancak bir yetişkin olduğunda anlayabilmiş. En azından öyle diyor röportajlarında.

‘We Didn’t Start the Fire,’ Billy Joel

40’ına bastığında, hayatının bir özetini çıkarmak istemiş Billy Joel ve etkilendiği kişileri, eserleri listelemiş. “Rosenbergler, Hidrojen Bombası, Sugar Ray, Brando, ‘Kral ve Ben’ dizisi, Gönülçelen…” (Gayet kolonyalist ‘Kral ve Ben’in ne işi var acaba o listede?)

‘Why Do You Let Me Stay Here?’, She and Him

Grup üyelerinden Zooey Deschanel’in adı da sonuçta Salinger’ın Franny ve Zooey’sinden geliyor.

BONUS 1

Bir de internette bulduğum bu şarkı var. A Scissors’ı tanımıyorum ama güzel bence.

‘Hey Franny, It’s Zooey’, A Scissors

BONUS 2

We are Scientists’in “With Love and Squalor” albümü adını “For Esmé—with Love and Squalor”dan alıyor. Şarkılarının tamamı yok ama fikir vermesi için demoları ekledim.

Subscribe
Notify of
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Erkurt
9 years ago

Ben de Jonas Brothers kalitesinde espriler yapıyorum, az mı insan ağlattım.

9 years ago

Teoman da Salinger’i sevdiğini ve okuduğunu açıklamıştı eskiden…Gönülçelen şarkısı tesadüf değil yani..

carmen
9 years ago

Şöyle de bir yazı var, Salinger ve münzeviliği hakkında… http://biletsiz.com/j-d-salinger-ozgunluk-mu-ozgurluk-mu/