Egoist okur

Yan Lianke, Alfred Jarry ve Adam Phillips’den YENİ KİTAPLAR

Yeni nesil Çinli yazarlar arasında sivri diliyle öne çıkan Yan Lianke’nin ödüllü romanı “Lenin’den Öpücükler”, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan; Dada’nın babalarından Alfred Jarry’den “Patafizikçi Doktor Faustroll’un Davranış ve Görüşleri” Sel Yayıncılık’tan ve psikanalist Adam Phillips’in, seçerken kaçırdıklarımız, daha doğrusu bir hayatı seçtiğimiz için mahrum kaldığımızı düşündüğümüz başka hayatlar üzerine kafa yorduğu “Kaçırdıklarımız” ise Metis yayınları’ndan çıktı. Üçü de hararetle tavsiye edilir.

Yan Lianke final adam phillips metis alfred jarry sel

ROMAN

Lenin’den Öpücükler

2012’de New York Times gazetesiyle New Yorker ve Kirkus Review dergileri tarafından “yılın kitabı” seçilen, dahası 2013’te Man Booker yarışmasında finale kalan ve 2014’te Franz Kafka Ödülü’nü kazanan kitap, Balou dağlarının eteklerindeki gözlerden uzak bir köyde geçiyor. Kendi hallerinde yaşayıp giden Çinli köylülerin tüm geçim kaynakları, yaz ortasında patlak veren yedi günlük bir kar fırtınası yüzünden mahvolur. Bunun üzerine Komünist Parti’nin atadığı yöneticilerden biri, çaresiz kalan köylülere para, kendisine ise makam kazandıracak kazançlı bir planla çıkagelir. Büyük bölümü engellilerden oluşan köyün sakinleri arasından, bir yaprağın düştüğü yeri sesinden anlayabilen kör kız veya ayağını şişeye sokup yürüyebilen felçli çocuk gibi özel yeteneklere sahip olanlarla bir gösteri topluluğu kurulacaktır. Gelin görün ki bu özel yetenekler topluluğunun elde ettiği başarının bedeli ağır olacaktır… Yeni nesil Çinli yazarlar arasında sivri diliyle öne çıkan çok yetenekli yazar Yan Lianke’nin ödüllü romanı “Lenin’den Öpücükler”, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıktı

FELSEFE

Patafizikçi Doktor Faustroll’un Davranış ve Görüşleri

Sel Yayıncılık’tan çıkan “Patafizikçi Doktor Faustroll’un Davranış ve Görüşleri” adlı kitabın yazarı Alfred Jarry. Biliyorsunuz, Raymond Queneau, Eugène Ionesco, Boris Vian, Antonin Artaud ve Georges Perec’in ilham kaynağı denebilecek olan Jarry gerçeküstü tiyatronun atası, Kral Übü”nün yaratıcısı ve kendisinin “hayali çözümler bilimi” diye tarif ettiği patafizik ilminin öncüsü… Bisiklet gezileri, absent kadehleri ve delifişek mavralarla dolu 34 yıllık hayatına pek çok önemli eser sığdırmış sıra dışı bir karakter. Düşsel ikizini anlattığı bu kitap da Dada’nın temel metinlerinden sayılıyor. Sel Yayıncılık’tan çıkan bir diğer önemli eserse şair, kültür eleştirmeni ve düşünür Friedrich Nietzsche üzerine. İsmi de zaten içeriğini açık ediyor: “Nietzsche’den Hayat Dersleri”… Alain de Botton öncülüğünde “gündelik yaşam için parlak fikirler” sloganıyla yola çıkmış The School of Life (Hayat Okulu) ve yine onun editörlüğünde hazırlanan “Hayat Dersleri” serisinde bu kez büyük düşünürün gündelik çıkmazlarımıza cevap olabilecek düşüncelerinin altını çiziliyor.

DENEME

Kaçırdıklarımız

Hepimiz zaman zaman bir şeyleri seçmekle başka şeyleri kaçırdığımız hissine kapılır, bir hayatı seçmekle başka hayatlardan mahrum kaldığımızı düşünürüz. Psikanalist Adam Phillips’in kitabının adı bu içinden çıkılmaz duruma atıfta bulunuyor: “Kaçırdıklarımız”. Metis Yayınları’ndan çıkan kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden bazılarını mercek altına alıyor.

Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak tatmin getirir mi, yoksa olası bir tatmini sonsuza dek yok etmekten başka bir işe yaramaz mı? Gerçek bir tatmin mümkün mü? Neden ille bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz?

Bu ve benzer sorular üzerine kafa yorarken Phillips, başta Shakespeare ve Freud olmak üzere edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden faydalanıyor ve ele aldığı eserlere taze bir soluk getiriyor.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments