Egoist okur

Yüzünü peçeyle gizleyen yazar

Grinin 50 Tonu biraz 9,5 Hafta’ya, biraz da Sekreter’e benziyor. 9,5 Hafta Elizabeth McNeill ismini kullanan bir kadının hatıratından, Sekreter’se Mary Gaitskill’in Bad Behaviour adlı öyküsünden uyarlanan filmlerdi. İkisini de seyretmiştim ama uyarlandıkları kitapları okumamıştım. Gri vesilesiyle Gaitskill’in öyküsünü okudum, filmle hiç alakası olmasa bile gayet güzeldi. (Öykü ile film hakikaten bambaşka şeyler anlatıyorlar.) McNeill’ın hatıratının sadece parçalarını bulabildim, onlar da görebildiğim kadarıyla Gri’den çok daha iyiydi.

E.L. James’in öncüllerinden biri de Pauline Reage. İşte o apayrı bir konu…

Gülenay Börekçi

Yüzünü peçeyle gizleyen yazar

Reage aslında bir mahlas. Ara sıra Dominique Aury olarak da yazıyormuş ama yazarın gerçek adı Anne Desclos’muş. Sorbonne mezunu bir gazeteciymiş. İngiliz ve Amerikan edebiyatıyla ilgileniyormuş. Algernon Charles Swinburne, Evelyn Waugh, Virginia Woolf, T. S. Eliot ve F. Scott Fitzgerald’dan yaptığı çevirilerle ün kazanmış. Yayıncı sevgilisi Jean Paulhan’ın kadınların erotik roman yazamayacağı konusundaki görüşlerine feci şekilde sinirlendiği bir dönemde de oturup O’nun Hikayesi’ni yazmış.

Yıl 1954. Daha sonra busado-mazo aşk hikayesini yazdığı için yıllarca yargılandığını falan düşünürseniz, gerçek ismini gizlemesi gayet anlaşılır bence. Bunu yapmasa kim bilir başına neler gelecekti… Düşünün; 1955’te prestijli bir ödül almış. Hem de Fransız edebiyatçı Raymond Queneau’nun elinden… Fakat ödülünü alırken bile yüzünü göstermeye cesaret edemediği için fotoğraflarda garip, korkutucu bir peçeyle örtmüş yüzünü.

Bu sebeple, Grinin 50 Tonu denen şu berbat romanın, kadınların nihayet konuşmaya, cinsel arzularını dile getirmeye başlayışlarının kanıtı olarak övülmesi şahsen benim sinirime dokunuyor. Sanki Erica Jong ve diğer büyük kadın yazarlar 70’lerden bu yana susuyormuş gibi… Ev kadını Erica Leonard’ın tonla parayı cebe indirirken karşımıza E.L. James olarak çıkmasını, yani takma isim kullanmasını ise kesinlikle affedilir bulmuyorum.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments