Egoist okur

10 GÜZEL KİTAP: Çocuklara tavsiyeler

Kathryn Erskine’den dağınık kafalara iyi gelecek bir roman… Füsun Çetinel’den sırlarla dolu harikulade bir serüven… Aslı Tohumcu’dan ormanın kalbine bilinmezlerle dolu bir yolculuk… Oyuncu, yönetmen, yazar Görkem Yeltan’dan çocuklar için bir büyüme ve kendini bulma hikayesi… Kendi hayali hayatını kurtarmak zorunda olan bir hayali arkadaş. Sihrin gerçek olduğu Hokus Pokus Oteli’nde geçen iki macera. İnsana dönüşen bir köpeğin insan kalma maceraları. David J. Smith’ten uzay, zaman, buluşlar, enerji, insanlık ve daha fazlası… Roald Dahl ödüllü “Birazcık Şanslı” ve Nazlı Eray imzalı bir macera da pastanın kreması…

10 kitap egoistokur gulenay borekci cocuk

Festival Mühendisi, Kathryn Erskine, Günışığı Kitaplığı

14 yaşındaki Mike, kafası dağınık babasının sorumluluğunu almış, faturaları ve ev işlerini takip eden küçük bir yetişkindir. Hayatı matematikten ibaret olan babanın tek umursadığı, sayılarla zorluk yaşayan oğlunun, şehrin küçük dâhilerini toplayan liseye girmesi ve büyüyünce mühendis olmasıdır. Yaz tatilinde, altı haftalığına Romanya’ya giden baba, Mike’ı da hayatında hiç görmediği büyükyengenin yanına gönderir. Çok yaşlı ama çılgınca araba kullanan ve söylenenleri yanlış anlayan büyükyenge ile yerinden hiç kalkmayan büyükdayı, Mike’ın hayatında heyecan dolu günlerin başlamasına neden olur… Üstelik, bu küçücük kasabadaki insanların yaşamı da Mike sayesinde değişmeye başlamıştır…

Amerikalı yazar Kathryn Erskine, 2012 Kristal Uçurtma ödülü alan kitabıyla ilk kez Türkçe’de! Okurlarını eğlence dolu bir maceraya davet eden roman, yetişkinlerin gençlere uyguladığı meslek seçimi baskısını mizahi bir dille eleştiriyor. Sürükleyici kurgusu, akıcı anlatımı ve birbirinden özgün karakterleriyle başarı kavramı üzerine düşündüren roman, umut duygusunu besliyor. Gözlem gücünü, derinlikli ayrıntılar ve gerçekçi diyaloglarla yansıtan Erskine, gençlere kendi dillerinden sesleniyor.

Sırlar Yolu, Füsun Çetinel, Günışığı Kitaplığı

Annesinin disiplininden bunalmış, Almanya’da yaşamaktan sıkılmış olan Eileen, yani Aylin, ergenliğe geçiş sorunlarıyla da boğuşmaktadır. Günleri, Kaş’ta yaşayan anneannesi Ute’nin yanına gitmenin hayaliyle geçmektedir. Ute’nin evinde gördüğü eski mücevher kutusunu hatırladığı an, bahar tatili tarihle örülü bir maceraya dönüşür. Okul arkadaşı Thomas ve Kaş’taki eski arkadaşı Dursun’la birlikte, Sansar Simsar’ın kötü planlarını bozabilecek midir?

“Ayasofya Konuştu” adlı çocuk kitabıyla sevilen Füsun Çetinel, bu kez okurlarını Fethiye’den Antalya’ya uzanan, tarihi Likya Yolu’nda sırlarla dolu harikulade bir maceraya davet ediyor. Anneanne torun ilişkisinin sevgi dolu sıcaklığını, arkeoloji ve aşkın gizemiyle harmanlayan yazar, bir ülkenin insanı olma duygusunu ve özgür seçimler yapabilmeyi birlikte düşündürüyor. Çocuksu düşlerin sınır tanımadığını hatırlatan roman, sıra dışı karakterleri, Adalet Kavanozu ve kırmızı kaplı defterle keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Karabiber Nilü ve Çiçi, Görkem Yeltan, Kırmızı Kedi Yayınları

Kaplumbağa Karabiber, kertenkele Nilü ve baykuş Çiçi çok yakın arkadaşlar. Hem de “Kaplumbağa ve kertenkeleler, baykuşlarla arkadaş olamaz!” diyenlere inat! Bu üç kafadarın onlara göre oldukça önemli olan bazı sorunları var. Karabiber gürültücü kardeşlerinden şikâyetçi, Nilü kuyruğunu çok seviyor ve Çiçi’nin de… Neyse, üzerine gitmeyelim, aklına geldikçe sinirleniyor! Ve buldukları çözümse yine onlara göre oldukça mantıklı: Evden kaçmak! Elbette başlarına geleceklerden habersizler… Bu kitap, sadece bir kaplumbağa, bir kertenkele ve bir baykuşun sıra dışı arkadaşlığını ve üçünün başından geçen macerayı anlatmıyor. Okuyacağınız, aslında kendini bulma hikâyesi. Hem de hepimiz için…

Dünyayı Döndüren Kız, Aslı Tohumcu, Can Çocuk Yayınları

Ormanın kalbine bilinmezlerle dolu bir yolculuk… Her kasaba kadar işinde gücünde iki kasabaydı Herdemtaze ve Küpeçiçeği. Huzurlu bir düzen, adil bir iş bölümü ve çevreyle uyum içinde yaşardı insanları. Öyle sanırlardı, en azından. Derken, bir gece vakti, siyah bir akıntı sızdı toprağa. Onu ilk Ay gördü. Ardından, o dayanılmaz koku geldi. Onu da ilk Ay kokladı. Ertesi sabah, hiçbir insan mutlu uyanmadı. Hiçbir hayvan da bir daha o topraklarda uyanmayacaktı. Çünkü ormanın kalbi hastaydı… Kimsenin fark etmediği karanlığı aydınlatacak iki ışığın, İpek’le Burak’ın yolculuğu da, işte böyle başladı… Romanında hem doğadan hem de birbirinden kopmuş insanlara seslenen Aslı Tohumcu, bir gün bir şeylerin değişip düzelmesinde çocukların rolünün önemini hatırlatıyor.

Billur Ahtapot ile Mor İnci, Nazlı Eray, Doğan Egmont Yayıncılık

Usta edebiyatçı Nazlı Eray’ın hayal ile gerçeklik arasındaki sınırları zorlayan bu eseri, okurları İstanbul’un en güzel semtlerinden birinde unutamayacakları bir maceraya davet ediyor. Nazlı ile Osman’ın maceraları son sürat devam ediyor! Nazlı ve Osman, Şişhane’deki bir avize dükkânından girerek ulaştıkları büyülü ormanın şokunu atlatamadan kendilerini Madam Lidia’nın tozlu evinde bulurlar. Gizemli Madam Lidia’nın evi, her biri birbirinden çılgın eşya ve canlılarla doludur. Gelecekten haber veren aslan ayaklı masa, Balık Kral Necef ve zaman zaman canlanan Billur Ahtapot avize, gizemli geçmişleriyle kahramanlarımızı bir maceradan diğerine savuracaktır.

Tom Gates: Birazcık Şanslı, Liz Pichon, Tudem Yayıncılık

Sevgili dostumuz Tom Gates son zamanlarda kendini pek şanslı hissetmiyor. Evde televizyonun önüne kurulup Çılgın Meyve Çetesi’nin maceralarını izlemek varken, babası dışarı çıkıp “Biraz hava alalım” diye tutturuyor. Haftalık Rock Dergisi’nin düzenlediği Müzik Grupları Savaşı seçmeleri için arkadaşlarıyla sürekli prova yapmaları gerekirken, buna bir türlü vakit bulamıyor. Bay Bilgili’nin bitmek bilmez ödevlerine kafa yorarken bir de Meşelik Okulu’nu saran Zenginleştirme Haftası telaşıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Tom’un çılgına çevirmeyi başardığı sivri burunlu ayakkabılı müfettişten ya da yeni kapı komşularının sevimsiz kızı June’la aynı sınıfa düşmesinden hiç bahsetmeyelim isterseniz…

Evet, Tom’un icadı ŞANS ÖLÇER’e göre kahramanımız şu sıralar hiç şanslı görünmüyor. Bir düzine karamelli gofret yese bile şansını tersine çevirmeyi başarabileceğe benzemiyor. Ama ibrenin yavaş yavaş aşırı şanslıyı göstermesi için güzel gelişmeler de yaşanmıyor değil! Aşırı gıcık Marcus’u zor da olsa alt etmeyi başarmak, bir dolu acayip şeyin yer aldığı bir öykü okuyarak coşmak ve pek tabii ki Gruplar Savaşı elemelerinde sahne almak.

Tom Gates’in kahkaha garantili yeni macerasında sizleri iki de muhteşem sürpriz bekliyor. İp karalamaları ve uçurtma yapımı… Herhangi bir ip parçasının nasıl olağanüstü bir ip karalamacasına ya da rüzgâra meydan okuyan bir uçurtmaya dönüştüğünü görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Kitabın, başta “Roald Dahl En Komik Kitap Ödülü” olmak üzere, “Red House” ve “Waterstones” ödüllerini de kazandığını söylemeliyim.

Eğer, David J. Smith, Kırmızı Kedi Yayınları

“Eğer Güneş’in büyüklüğü bir greyfurt kadar olsaydı, Dünya bir tuz tanesi kadar, en büyük gezegen olan Jüpiter de yalnızca bir bezelye büyüklüğünde olurdu. Ve eğer yeryüzündeki bütün sular 100 bardağa doldurulabilseydi, yaşamamız için gerekli olan içme suyunu tek bir bardak temsil ederdi.”

Dünya’nın 3,5 milyar yıllık geçmişini yalnızca bir saate sığdırabileceğinizi hayal edin. Bunu yapabilseydiniz dinozorlar, o saatin 56. dakikasına kadar ortaya çıkmamış ve çıktıklarında da 3 dakika sonra gözden kaybolmuş olurlardı. Modern insanlar (yani bizim atalarımız) saatin en sonunda, sürenin bitmesine sadece 0,2 saniye kala görünürlerdi.

“Dünya Bir Köy Olsaydı” adlı, çok satan kitabın yazarı David J. Smith, bu kez “Eğer…” kitabında, ölçülemeyecek büyüklükteki sayılara -gezegenimizin ve galaksinin olağanüstü büyüklüğünden, Dünya ve insanlık tarihine kadar- algılanabilecek değerler kazandırırken bazı şaşırtıcı sonuçlara da ulaşıyor…

Uzay, zaman, buluşlar, enerji, insanlık ve daha fazlası… “Eğer…” büyük kavramları anlaşılabilecek ölçeklerle açıklayarak okuru Dünya’yı farklı bir bakış açısıyla görmeye davet ediyor.

Hayali, A.F. Harrold, Kırmızı Kedi Yayınları

Rudger, Amanda’nın hayali arkadaşı. Yani gerçek değil! Yine de hayali arkadaşların peşine düşen Bay Kirazkuşu’ndan kaçması ve kendi hayali hayatını kurtarması gerekiyor! “Hayali”, tehlikeye de göz kırpan bir kitap ama güçlü ilişkileri, yaşadığımız sürece bunların bizi şaşırtarak, nasıl yer değiştirdiğini anlatırken çok etkileyici ve sevimli. Bir eleştirmen, “Mizahla gerilimin yaratıcı bir karışımı… Bir doz da ürperticilik içeren fantastik hikâyelerden hoşlananlar için mükemmel bir seçim” demiş. Bir diğeriyse, kitabın mükemmel çizimlerinden bahsederken, “Amanda ve Roger’ın birkaç sıradan cisimle kocaman, eğlenceli dünyalar kurmaları okurlara ‘bizim de böyle harika bir arkadaşımız olsa’ dedirtecek türden” yorumunu yapmış.

Hokus Pokus Oteli, Michael Dahl, Epsilon Yayınları

Sihrin gerçek olduğu Hokus Pokus Oteli serisinin ilk cildi “Arka Pencereden Kaç” adını taşıyor. Hikayeye göre, büyük sihirbaz Abrakadabra’nın ilk inşa ettirdiği günden beri Tyler Yu’nun yaşadığı bu otelde birçok gizemli olay yaşanmış. Bu sefer ise otelde kalan sihirbazlardan biri ortadan kaybolmuş! Ty bu gizemi tek başına çözemeyeceği için de Arkadaşı Charlie’den yardım alması gerekmiş. Serinin ikinci kitabıysa, “Bir Hayaleti Yakalamak” adını taşıyor. Bir gizemin bittiği yerde yenisi başlıyor, bu defa otelde kalan herkes bir hayaletin sesini duyduğunu söylüyor. Koridorlarda tekinsiz bir ses yankılanıyor ve kimsenin tanımadığı birinin ismini fısıldıyor. Bu hayalet, büyük sihirbaz Bay Abrakadabra’nın kendisi mi acaba? Tyler ile Charlie, yaşlı asansör görevlisi Brack’ın yardımıyla bu tuhaf gizemi çözmek zorunda!

Bay Bello’nun Yeni Maceraları, Paul Maar, Can Çocuk Yayınları

Bello, insana dönüştü dönüşeli Max’ın en iyi arkadaşı oldu! İki kafadar, bu durumun değişmesini hiç mi hiç istemiyor. Tabii Bay Bello’nun insan olarak kalabilmesi için mavi sıvıdan düzenli aralıklarla içmesi şart. Çünkü mavi sıvı, onun yeniden köpeğe dönüşmesine engel oluyor. Sorun şu ki, ellerinde yalnızca bir şişe mavi sıvı kaldı! Sıvıyı uzun yıllar önce icat eden Max’ın büyük büyükbabasının notları bir yerlerde olmalı… Bu notların peşine düşen Max ve Bay Bello, tarifi bulduklarında karışımı kendileri hazırlayabilecekler, böylece Bay Bello insan olarak kalacak. Peki, bu o kadar kolay olacak mı dersiniz? Tarifin peşinde heyecanlı bir maceraya atılan Max ve Bello ile birlikte bizleri de büyük bir sürpriz bekliyor!

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments