Egoist okur

AŞK VE YEMEK: Isabel Allende’den 7 afrodizyak tarif

İşte birkaç benzersiz afrodizyak tarif. Hem de bir edebiyatçıdan, yani “Ruhlar Evi”, “Aşktan ve Gölgeden”, “Canavarlar Kenti” gibi romanların Şilili yazarı Isabel Allende’den.

Allende leziz mi leziz, okuması zevkli mi zevkli kitabı “Aphrodite”in önsözünde, “Bu kitabı erotik gezintileri ve oynaşmayı seven sevgililere, bir de korkak erkeklerle melankolik kadınlara adıyorum” diyor.

Tabii afrodizyak yemek tarifleri ve cinselliğe dair kışkırtıcı önerilerin yer aldığı “Aphrodite”e bakıp “Bu neyin kitabı?” diye soranlara tatmin edici bir cevap bulmak zor. Yemek kitabı mı? Evet. Yaşam kılavuzu mu? Evet. Edebi anlatı mı? Ona da evet. Ama en önemlisi şu: Bu kitaptaki önerilere kulak verdikten sonra, yaşamınız farklılaşacak mı? Kesinlikle ve hararetle, evet.

Nasıl oluyor derseniz; siz yazıya geçmeden önce benden küçük bir itiraf:

Mutfağa alışık sayılmam, yemek yapmayı da pek bilmem. Yine de bugünlerde ucundan kıyısından öğrenmeye hazırlanıyorum. Başlangıç olarak mutfağın önündeki küçük balkonu bereketli bir bahçe haline getirdim. Begonvillerim, yaseminlerim, çiğdemlerim, ıtırlarım, lavantalarım, hatta bir zeytin bir de limon ağacım var. Domates, sivri biber ve kırmızı turplarım da… Geçen pazar bir arkadaşımla cevizli, yabanmersinli ekmek pişirdik. (İtiraf edeyim; o pişirdi, ben de oyalansın diye gevezelik ettim.)

Sadede geleyim; geçmişin eksikliklerini telafi etmek, mutfakla aramızda barışın sağlanması adına elimden geleni yapıyorum. Bulabildiğim bütün güzel yemek kitaplarının da üstüne atlıyorum. Can Yayınları’ndan çıkan “Aphrodite” de onlardan.

Gülenay Börekçi

isabel allende gulenay borekci egoist okur aphrodite can yayinlari

Büyülü gerçekçi bir aşk ve yemek kitabı

“Aphrodite”, adeta Allende’yle okuru arasındaki bir sohbet. Öncelikle yazarın kendi hayatından seçip paylaştığı mahrem anlar var. Kocasına bir yandan yemek pişirip bir yandan da onunla tatlı tatlı sohbet ederken kendilerini bir anda çırılçıplak bulmaları gibi hatıralar ve deneyimler adeta hikâye tadında. Dünya edebiyatının seçkin örneklerinden alıntılar güzel, yüzlerce, binlerce yıldır dünyayı dolaşan erotik efsaneler, masallar mânidar. Hepsi bir araya gelince, yiyecek ve içeceklerin afrodizyak güçlerine dair eşsiz bir okuma şöleni oluşturuyorlar. Böylece hem eğleniyor hem de bir aşığın nasıl ayartılacağını, şehvet ateşinin ne gibi yöntemlerle tutuşturulacağını, sevişme eyleminin “sonsuza dek” sürdürülmesinin mümkün olup olmadığını falan öğreniyorsunuz.

“Isabel Allende dünyaca meşhur bir yazar, tamam ama gene de sıradan bir kadın, bütün bunların hepsini birden bilemez ki” diyorsanız, kitapta yer alan tavsiyelerin bazılarının çatlakların en çatlağı Roma İmparatoru Neron, Osmanlı İmparatorluğu’nu bile birbirine katabilmiş Rus Çariçesi Katherina ve Versailles Sarayı’nın gördüğü en tehlikeli metres olan Madame du Barry gibi şahsiyetlere ait olduğunu söylemek isterim…

Kitaptan çok şey öğreniyorsunuz, öncelikle de lezzetin çeşitlilikte olduğunu, vahşi afrodizyakların tam olarak ne işe yaradığını, etlerle ilgili günahların muhteviyatını, aşk iksirleri hazırlamanın inceliklerini, çiçeklerin dilini… Tarifler de var elbette; soğuk ve sıcak soslar, ordövrler, çorbalar, antreler, ana yemekler… Hiçbirinin lezzeti şüphe götürmez ama bazılarının sıradan, kendi halinde isimleri varken bazılarının isimleri sanki biraz acayip… “Çakırkeyif Armut”, “Genç Rahibe Göğsü”, “Venüs Köpüğü”, “Sodomi”… Hele bir tanesi var ki, düpedüz şefkat uyandırıyor: “Manevi Teselli Sütlacı”…

isabel allende gulenay borekci egoistokur aphrodite can yayinlari 1

1) Barışma teklifi

Küskün âşıklar barışsın diye…

Malzemeler

2 çay fincanı et suyu (tavuk ya da sebze suyu da olabilir)
1 çay fincanı kıyılmış taze kültür mantarı
½ çay fincanı kıyılmış Portobello mantarı (ya da ¼ çay fincanı kurutulmuşu)
½ çay fincanı kıyılmış Porcini mantarı (ya da ¼ çay fincanı kurutulmuşu)
1 diş sarımsak
1 kaşık trüf mantarlı zeytinyağı
¼ çay fincanı Porto şarabı
2 kaşık çiğ krema
Tuz ve karabiber

Hazırlanışı

Taze yabani mantar bulamaz da kurutulmuşlarına başvurmak zorunda kalırsam, onları dirilinceye kadar iyi cins bir kırmızı şarabın içine yatırır, o arada şarabın geri kalanını da büyük bir rahatlıkla içerim. Sonra sarımsağı salt parmaklarımın kokması zevki için doğrarım, oysa bütün olarak kullansam da olur, daha sonra yabani mantarlar ve kültür mantarlarını sarımsakla birlikte, birkaç dakika boyunca -saymadım ama diyelim ki beş dakika boyunca- hızlı hızlı karıştırarak zeytinyağında kavururum. Et suyunu, Porto şarabını ve trüf mantarlı zeytinyağını katarım, ama hepsini değil, birkaç damlasını kulaklarımın arkasına sürmek üzere bırakırım, çünkü unutmayalım ki afrodizyaktır. Tuz ve karabiber eker, hafif ateşte kapağı kapalı olarak, yabani mantarlar yumuşayıp da evin içi cennet gibi kokuncaya kadar pişiririm.

Sonunda onları karıştırıcıda ezerim; burası işin en az şiirsel olan yanıdır, ama kaçınılmaz bir şeydir. Çorbanın, insanın ağzını sulandıracak ve bedenin de ruhun da başka salgılarını harekete geçirecek bir kokusu, çamur kıvamında, oldukça koyu bir dokusu olmalıdır. Sonra en şık giysimi giyerim, tırnaklarıma kırmızı oje sürerim ve çorbayı, ısıtılmış kâselerde, üzeri çiğ kremayla süslenmiş olarak ikram ederim.

2) Enginar fısıltısı

Beyaz sos içermeyen pek az mus tarifinden biridir.

Malzemeler

2 haşlanmış enginar
½ çay fincanı krema ya da ½ kutu şekersiz konsantre süt
Tuz ve karabiber
1,5 tatlı kaşığı şekersiz toz jelatin ya da 1,5 yaprak jelatin

Hazırlanışı

Enginarları yaprakları kolayca ayrılıncaya kadar en az 30 dakika haşlayın. Suyunu iyice süzüp soğumaya bırakın. Yaprakların etli yerlerini bir kaşıkla çıkarın; enginar yaprağının tüylerini ayıklayın ve içlerle birlikte blenderde öğütün. Tuz ve karabiber ekleyin. Ardından jelatini bir parça kaynar suda eritin. Krema katılaşıncaya kadar çırpın. Konsantre süt kullanıyorsanız, çırpılmadan önce çok soğuk hatta neredeyse buz gibi olmalı. Bütün bunları blendere koyarak pütürsüz bir krema elde edinceye kadar birkaç saniye öğütün. Tereyağı sürülmüş tek kişilik iki küçük kalıba dökün; buzdolabında 2 saat bekletin. Kalıptan çıkararak istediğiniz sosun üzerinde servis yapın.

isabel allende gulenay borekci egoistokur aphrodite can yayinlari 4

3) Ispanaklı ve kayısılı kuzu

Kuzu afrodizyak olarak kabul edilmemesine rağmen, bu tarifteki öteki malzemeler öyledir. Ispanağın hafif acı lezzetiyle kayısıların tatlı aromasının karışımı nefis sonuç verir. İçten bir sohbet başlatmak için mükemmel bir başlangıçtır. İki kişiye yetecek miktardadır ve yanında basit bir tereyağlı pilavla ikram edilebilir.

Malzemeler

½ kg kuşbaşı doğranmış kuzu eti
½ kg yıkanmış ıspanak yaprağı
1 küçük kutu kayısı kompostosu
1 diş sarımsak
1 çay fincanı et suyu
½ çay fincanı krema
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı un
1 kaşık tereyağı
½ tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi
Tuz, karabiber ve muskat rendesi

Hazırlanışı

Etleri sarımsakla beraber yağda kızartın. Et suyunu katın. Kapağı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar 45-50 dakika pişirin. Ateşten alıp etleri ısıya dayanıklı kaba hatta daha iyisi toprak bir güvece koyun; üzerlerini ıspanak yapraklarıyla örtün. Tereyağını küçük bir kapta eritin. Unu katarak kısık ateşte çevirin. Kayısının suyunu da ekledikten sonra 2 dakika pişirin. Ateşten alıp tuz, biber, limon ve muskat rendesi koyun. Kremayı da katarak iyice karıştırın ve bu sosu ıspanakların üzerlerine dökün. Üzerini kayısılarla süsleyip alüminyum folyoyla örterek 20 dakika pişirin.

4) Sevdalı tavuk

Çok kolay ve leziz bir tariftir ama bir gün önceden hazırlanması gerekir.

Malzemeler

1 tavuk göğsü
1 tatlı kaşığı sirke
4 kaşık tereyağı
1,5 çay fincanı süt
¼ rendelenmiş, suyu süzülmüş soğan
½ ince kıyılmış pırasa
1 tatlı kaşığı un
4 kaşık brendi
1 tutam rendelenmiş muskat
Tuz ve beyazbiber

Hazırlanışı

Tavuk göğsünü ikiye bölün; sirkeyle ovarak 15 dakika dinlendirin. Soğuk suyla yıkayarak, tuz, beyazbiber ve erimiş tereyağıyla çeşnilendirin. Bu iki parçayı buzdolabına koyarak ertesi güne kadar bekletin. Soğanla pırasayı geri kalan tereyağında çevirin. Aynı yağın içinde tavuk göğüslerini kızartın. Sütü kaynatarak kısık ateşte yarım saat pişirin. Yumuşayınca tavuk etlerini içinden çıkarın. Sosun içine un katarak, kısık ateşte karıştıra karıştıra pişirip leziz bir sos elde edin. Muskat rendesi ve brendi ekleyin. Sosu etlerin üzerine dökerek, safranlı üzümlü pilavla servis yapın.

5) Madame Bovary

Gustave Flaubert’in şehvetli kahramanından esinlenmiş bir tatlı.

Malzemeler

1 tepeleme çay fincanı karışık renklerde kiraz, çilek, ahududu ve frenküzümü
3 kaşık toz şeker
2 kaşık kirsch
1 tatlı limon kabuğu rendesi
3 kaşık krem peynir
4 ufalanmış savoyer bisküvisi
½ muz

Hazırlanışı

Kirazların çekirdeklerini çıkartın. Öteki meyvelerle karıştırıp toz şeker de katarak 8 dakika pişirin. Ateşten alıp süzgeçten geçirin; suyunu saklayın ve soğumaya bırakın. Peyniri çatalla ezerek limon kabuğu rendesini ve ufalanmış bisküvileri katın. Meyvelerin ayırdığınız suyunu ve kirsch’i katarak yumuşak bir krema elde edin. Kadehin dibine bu kremadan koyun, ikram etmeden önce üzerlerini meyve karışımıyla örtün. Halka halka doğranmış muzla süsleyin.

6) Yazarın oğlu “Lori usulü risotto” ile nasıl baştan çıktı?

“Bu yemeğin tüm malzemesi afrodizyaktır! ‘Aprodite’in grafik düzenlemelerini yapan Lori Barra bu yemeğiyle oğlumu baştan çıkararak hüzünlü bir boşanmanın ardından onu içinde bulunduğu yalnızlığın pençelerindenkurtardı. (Anlayacağınız her şey aile içinde kaldı!)”

Malzemeler

1 çay fincanı pirinç
1 çay fincanı kıyılmış kültür mantarı
1+ çay fincanı kıyılmış yabani mantar
3 çay fincanı sebze suyu
2 kaşık tereyağı
4 kaşık zeytinyağı
3 kaşık ince kıyılmış soğan
½ çay fincanı rendelenmiş taze parmesan peyniri
1 kaşık rendelenmiş sarımsak
1 tatlı kaşığı trüflü zeytinyağı
½ fincan kırmızı şarap
1 kaşık kıyılmış biberiye
½ tatlı kaşığı kıyılmış muskat
Tuz

Hazırlanışı

Sebze suyunu ısıtıp ateşten alın. Bir tavaya 3 kaşık sıvı yağı ile 1/2 kaşık tereyağını koyup soğanı, sarımsağı, kültür mantarlarıyla yabani mantarları çevirin. Bunları ayrı bir tabağa alın. Aynı tavanın içine sıvı yağın geri kalanını ve tereyağını koyup pirinci hafifçe kavurun. Kısık ateşte arada bir karıştırarak biberiye, muskat ve sebze suyunun yarısını katın. 20 dakika pişirin ve hemen arkasından mantarları koyun. Sebze suyunun geri kalanını da katıp karıştırdıktan sonra 10 dakika daha pişirin. Pirinçler iyice yumuşadığında (diri olmamalı) ½ fincan kırmızı şarapla trüf mantarlı zeytinyağını ekleyip birkaç dakika daha pişirin. Ateşten alıp üzerine rendelenmiş peynir serpin ve sıcak sıcak servis edin.

isabel allende gulenay borekci egoistokur aphrodite can yayinlari 2

7. Ressam Robert Shekter’in alçakgönüllü afrodizyak tarifi

Isabel Allende, “Aphrodite”in şahane illüstrasyonlarını yapan ünlü ressam Robert Shekter’dan da özel bir tarif almış. Sevgilisi Anette için pişirdiği afrodizyak ratatouille… Anlatımı bakımından alıştığımız tariflere benzemiyor ama bence çok güzel…

“Robert patlıcanları, soğanları, yeşil biberleri, domatesleri, sarımsakları, kişnişi, maydanozu, fesleğeni, defneyi, acı kırmızıbiberi alır; bu sebzeleri eklem romatizmalı parmaklarının izin verdiği tüm ustalığıyla halka halka doğrar. Bir yandan ‘O sole Mio’ şarkısını mırıldanırken, patlıcanları zeytinyağında beş dakika kızartır. Geri kalan malzemeleri de ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatır ve çok hafif ateşte 1 saat pişirir. O arada bir duş alarak en güzel gömleğini giyer ve Anette’i dişlerinin arasında bir kırmızı gülle karşılar. Arada tencerenin kapağını açıp güzelce karıştırır ve o hiç yanılmaz ratatouille‘unu ikram etmeden önce 10 dakika dinlenmeye bırakır. Ertesi sabah insanın gücünü yeniden toplaması için soğuk olarak yenildiğinde de nefistir.”

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments