Egoist okur

AYŞEGÜL: Son 50 yıldır her kadının çocukluk kahramanı

Her biri sayısız dile çevrilen 50 macerası olan ve dünyada toplam 120 milyon satan “Ayşegül”, bugün tüm zamanların en başarılı kitap dizilerinden kabul ediliyor. İşin güzel yanı,  hâlâ yayınlanıyor, hâlâ çok okunuyor… Ve son 50 yıldır hâlâ her kadının çocukluk kahramanı.

Vintage çocuk kitaplarını keşfediyoruz

Enid Blyton illüstrasyonları + yeşil sırtlı “ideal” kitaplar

aysegul egoistokur yapi kredi yayinlari gulenay borekci

Ayşegül’ün cicili bicili maceraları

Yapı Kredi Yayınları bir süredir eskinin şu ünlü “Ayşegül” (orijinal adıyla “Martine”) serisini yeniden yayınlıyor. Fransız Gilbert Delahaye ve Marcel Marlier ikilisinin yarattığı “Ayşegül”, son 50 yıldır her kadının çocukluk kahramanı. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama normalde macera romanlarına bayılan, gizem ve tehlike seven ben bile çocukken cicili bicili “Ayşegül”lerin içinde kaybolurdum. Her macerayı tekrar tekrar okuduğumu, bazılarını ezbere bildiğimi hatırlıyorum. İllüstrasyonlara gelince; o kadar güzellerdi ve ben galiba onlara o kadar çok bakıyordum ki bir süre sonra hepsi adeta zihnimde hareketlenmeye başlıyordu. Yani o resimler sayesinde düşsel de olsa kendi filmlerimi çekebildim.

“Ayşegül” serisinin güzel yanı, hayatın tümünü kucaklayabilmesiydi. Hanım hanımcık kahramanımız her yeni macerasında insan ilişkilerine, dostluğa dair yeni şeyler öğreniyor, doğayı, hayvanları, bitkileri, şehir hayatını keşfediyordu.

Tabii bu kitapların günümüz için bir parça demode kaldığı söylenebilir. Neticede ilk maceranın yazılış tarihi 1954, yani aradan 60 yıl geçmiş. Kendi adıma Ayşegül’ün dünyasının “Truman Show” filmindeki yapay dünyayı andırdığını, fazla hijyenik, fazla nasıl demeli, pamuk şeker kıvamlı olduğunu söyleyebilirim. Yine de bugünün çocuklarının “Ayşegül” kitaplarıyla hiç değilse tanışması şart. Ayrıca benim gibi vintage kitaplara düşkün yetişkinler de sevecektir. O yüzden Yapı Kredi Yayınları’nın her iki yakadaki satış mağazalarından birine ya da ilk karşısınıza çıkan kitapçıya uğrayın. Tanıdığınız küçük kızlardan birini çok sevindireceksiniz…

Bir şikayetimi de belirtmeden geçmeyeyim… “Ayşegül” kitaplarına bakınca, yayınevi keşke Delahaye-Marlier ikilisinin ilk döemde yarattığı 59 adet “Ayşegül” kitabını yayınlasaydı diye düşünüyorum. Yöyle ki… Yazar Gilbert Delahaye 1997’de öldükten sonra, hikayeleri illüstratör Marcel Marlier’nin oğlu Jean-Louis Marlier yazmaya başlamış. Derken 2011’de Marcel Marlier de ölmüş ve böylece seri sonlanmış.

İşte YKY’nin yayınladığı yeni “Ayşegül”ler 1997-2011 arası yazılmış, çizilmiş olanlar. Kabul ediyorum, bunlar da çok tatlı, çok şekerler ama orijinallerinin ruhu azıcık eksilmiş sanki. En alttaki “Ayşegül bir peri masalının tam ortasında” galerisine bir bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Gülenay Börekçi

Ayşegül bir peri masalının tam ortasında

İşte Ayşegül’ün en sevdiğim ilk hallerinden bir seçme…

aysegul-egoist-okur-yky 0 aysegul-egoist-okur-yky-1 aysegul-egoist-okur-yky-2 aysegul-egoist-okur-yky-3 aysegul-egoist-okur-yky-4 aysegul-egoist-okur-yky-5 aysegul-egoist-okur-yky-6 aysegul-egoist-okur-yky-7 aysegul-egoist-okur-yky-8 aysegul-egoist-okur-yky-9

 

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments