Egoist okur

Bir hazine: Peter Newell’dan “devrimci” bir çocuk kitabı

Çok sevdiğim bir kitaptan bahsedeceğim size. Geçen hafta Instagram sayfamda takipçilere anlatmıştım ama Egoist Okur’da da olmalıydı.

Kitabın adı, “The Hole Book”, yani “Delik Kitabı”. 20. yüzyıl başlarında yaşayan ve benim resmen âşık olduğum bir çizerin, Peter Newell’in imzasını taşıyor. Yani yazan da, çizen de, tasarlayan da o.

Tasarım açısından son derece devrimci olan bir kitap bu ve tarihi epey eski aslında, 1908’de basılmış.

Bakmayı çok sevdiğim bu kitabın linkine tıklayıp isterseniz sayfaları çevirerek, isterseniz büyüterek mutlaka göz atın. Günümüz çocuklarının pek ilgisini çekmez herhalde ama illüstratörler, tasarımcılar ve benim gibi eski kitaplarda nice acayip hazine bulunduğunu bilenler için hâlâ çok şey ifade ediyor.

Yıl 1912… Peter Newell, devrim yapmaya devam ediyor

Peter Newell’dan devrimci bir çocuk kitabı

Hikaye şöyle başlıyor… Bir gün Tom Potts silahla oynarken, silah ateş alıyor… Duvarı delip geçen kurşun da macerasına yan odada devam ederken her yeri su basıyor. (Nedenini aşağıdaki illüstrasyonlara bakınca anlayacaksınız.)

Bitti mi sandınız? Tabii ki hayır!

Daha neler oluyor neler, arı kovanında isyan çıkıyor, salıncağın ipi kopuyor, bir tablo kendi ressamının ödünü kopartıyor,  yem torbası delinip tavukları mutlu ediyor, yakalanan balıklar kovalanıyor, karpuzlardan şelaleler akıyor, esir bir köpek özgürlüğüne kavuşuyor… Tamam, kaplana olan şey bence gerçekten hiç hoş değil ama o yıllarda anlaşılan hayvan hakları meselesi temel insanlık meselelerinden biri sayılmıyordu :(

“The Hole Book”u “bir kurşunun maceraları” diye özetleyebilirim.

Bu arada kitabın kendi de basbayağı delik. Newell’ım Peter’ım kapak dahil, kursunun geçtiği her sayfaya bir delik açmış.

Gülenay Börekçi

“Delik Kitabı” galerisi

The Hole Book’a buradan bakabilirsiniz.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments