Egoist okur

Yıl 1912… Peter Newell, devrim yapmaya devam ediyor

Geçen sene çok sevdiğim bir kitaptan, Peter Newell’ın imzasını taşıyan 1908 tarihli “The Hole Book”, yani “Delik Kitabı”ndan bahsetmiştim. İsteyen resimlerine baksın, isteyen de bir arşivde rastladığım dijital versiyonunu okusun diye. (Linki buraya bırakayım.)

Şimdi Peter Newell’ın 1912 tarihli bir başka kitabını koyayım siteye dedim. Adı, “The Rocket Book”, yani “Roket Kitabı”.

İlk kitapta bir silah ateş alıyordu ve biz, kurşunun açtığı delikten takip ediyorduk bütün hikayeyi. İkinci kitaptaysa yaramaz bir çocuk toyun oynarken bir kazaya sebep oluyor ve delik tavanda açılıyor, Peter Newell da bu kez oradan yürüyor.

Tabii aynı zamanda illüstratör olan Newell kitaplarının en önemli özelliği, kendi tasarım formlarını oluşturmaları. Yani iki kitabın sayfaları da düpedüz, hakikaten, şüphe götürmeyecek şekilde delik.

Kabul edelim, 100 küsur sene önce bunlar gerçekten devrimci işlerdi.  Günümüz çocuklarının  ilgisini çekmeyeceğine eminim ama illüstratörler, tasarımcılar ve benim gibi vintage tasarım manyakları sevecektir.

 

“The Rocket Book” galerisi

The Rocket Book’a buradan bakabilirsiniz.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments