Egoist okur

KARELİ DÜKKÂN’ın hikâyesi

Kareli Dükkân’ı Instagram’da keşfettim. Genç bir kız minik kanaviçe kasnakları görünümde kolyeler yapıyordu. (Meğer yalnız değilmiş, annesiyle birlikte üretiyorlarmış.) Kasnakların içini de romanlardan, şiirlerden esinlenerek ve elbette el emeği göz nuru işlemelerle dolduruyordu. Bu rengârenk cicili bicili kolyeleri ben çok sevdim ve sizinle de paylaşmak istedim. Ama önce Kareli Dükkân’ın iki yaratıcısından biri olan Pınar Biber’i arayıp nereden çıktı bu şapşahane fikir diye sordum. İşte anlattıkları…

Arzu nesnesi eski takıları gün ışığına çıkaran Uniqera Vintage

kareli dukkan egoistokur gulenay borekci

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor”

“Renkleri, müziği, okumayı, estetik olan şeyleri her zaman sevdim. Güzel bir elbiseyi vitrinde saatlerce izledim, antika fincanlara dalıp gittim. Öğrencilik yıllarımda elime kalem almaya korksam da ressam olan dayımın resim yapışını hayranlıkla izledim, boyalar, renkler her zaman çok çekici geldi bana. Gelin görün ki, üniversiteye hazırlandığım yıllarda sayısal derslerde başarılı bir çocuk olduğum için herkesin benden yüksek beklentileri vardı, sanırım en çok da benim kendimden yüksek beklentilerim varmış. Liseyi birincilikle tamamladım, hayallerimin üniversitesi İTÜ’de mühendislik okumaya başladım, yüksek lisanstı, doktoraydı derken, ülkemde pek parlak görmediğim akademik hayatı yarıda kesip iş hayatına atıldım. Çevremde hep başarılı biri sayıldım ama iş hayatındaki o 4 sene beni o kadar yıprattı ki, en sonunda terfi ettirildiğim firmadan istifamı verip hızlıca kaçtım. Şu an freelance olarak çevirmenlik yapıyorum, blogumu sürdürüyorum. Bir de elbette Kareli Dükkân var.”

Pınar, Kareli Dükkan’ı emekli bankacı olan annesiyle birlikte açmış. “Sevdiğimiz her şeyin kumaşa aktarılmış hali gibi” diyor. “İlhamımızı hayallerimizden, doğadan, sevdiğimiz objelerden, şairlerden ve kitaplardan alıyoruz. Başta çekinerek paylaşıyorduk, ama güzel tepkiler almaya başladıkça, biz de neler yapabiliriz diye her geçen gün araştırmaya başladık, bazen izleyicilerimizin fikirleriyle yeni modeller bile çıkardık.”

Düşlerini kareli kumaşlara aktaran anne kızın renkli dünyasıyla tanışmak isteyen hayalperestler, şiir severler, nostalji tutkunları ve doğa âşıkları; Kareli Dükkân’a muhakkak bir göz atın…

Hayatını 180 derece değiştirmeye cesaret edenlerden Pınar’ın tavsiyesiyle bitireyim: “Hayat kısa, kuşlar uçuyor… Ve evet, siz de hep sevdiğiniz şeylerin peşinden uçun. Hiçbir zaman geç değil.”

Gülenay Börekçi

Instagram adresi @karelidukkan

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments