Egoist okur

Solmaz Kamuran: “Her kadının içten içe arzuladığı erkek, Heathcliff”

Solmaz Kamuran “Kiraze”, “Minta” ve son olarak İbrahim Müteferrika’nın hayatını anlattığı “Macar” gibi birçok değerli kitabın yazarı. Ayrıca “Bakir İntiharlar” ve “Middlesex” gibi şahane Eugenides yapıtlarının çevirmeni. “En seksi roman karakteri hangisi?” soruma Solmaz Kamuran’ın cevabı, Emily Bronte’nin “Uğultulu Tepeler” romanının kahramanı Heathcliff oldu.

Gülenay Börekçi

 Solmaz Kamuran

“Mahcup, içe kapanık ama delice bir tutkuyla dolu…”

Aşk, ayrılık, nefret, yalnızlık, dostluk… Bunlar insanoğlunun ortak duyguları. Her nerede ve hangi zamanda yaşarsa yaşasın, değişmeyen hisleri… Bir yazarın bu duyguları aktarması hem kolay hem de zor, çünkü sıradanlığa düşebilir hatta sıkıcı olabilir. Akılda kalanlar, unutulmazlığı yakalayanlar işte bu aynı gibi görünen hikayelere lezzetli farklılıklar katabilmiş olanlar. Benim için Uğultulu Tepeler böyle bir kitap ve kahramanı Heathcliff o yüzden unutulmaz. O kadar ki adeta kanlı canlı bir erkek gibi gelir bana, aramızda tanışıklıktan çok daha kuvvetli bir bağ vardır sanki. Çekici ve baştan çıkarıcı bir karakterdir Heathcliff, mahcup, içe kapanık ve delice bir tutkuyla dolu… Doğrusu böyle birini baştan çıkarmak çok heyecanlı, delirtici olurdu. Çünkü bir “okur-yazar” olarak benim aşktan anladığım tutkudur, delice bir tutku ve ben bu tutkuyu en çok Heathcliff’te buluyorum… Sadece onda. Hangi roman kahramanını istersin deseler, onu söylerdim. O yüzden en seksi roman karakterim kendisidir.

Subscribe
Notify of

8 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
efsun
12 years ago

ve de acımasız….

Utkan Can
12 years ago

Merhaba; bilmenizi isterim ki
http://egoistokur.com/her-kadinin-icten-ice-arzuladigi-erkek-ugultulu-tepelerin-heathcliffi İsimli yazınız http://semayildirim.blogspot.com/2012/01/her-kadinin-icten-ice-arzuladigi-erkek.html tarafından çalınmıştır. Aynısı benim de başıma geldi. Bu kişi benim yazılarımdan bir tanesini çalmış. İncelediğimde bu blog sitesinin yazılarının neredeyse tamamı başkalarından çalıntı. Ben de blog sahibiyim ve benim de bir yazımı çaldı. Blogları dolaşırken sizin yazınıza da rastladım. Ve yazınızın çalınmış olduğunu bilmeye hakkınız olduğunu düşündüm. İyi günler dilerim.

Utkan Can
12 years ago

bildirdiğim 1 kişiye bumeranga mail atmasını önerdim ve kendim de mail attım size de bumeranga mail atmanızı öneririm.

Utkan Can
12 years ago

Ayrıca http://semayildirim.blogspot.com/2012/01/her-kadinin-icten-ice-arzuladigi-erkek.html bölümüne girip en üstte kötüye kullanımı bildir’e tıklayıp telif haklarınızın ihlali ile ilgili olduğunu belirtebilirsiniz. şikayet formunu doldurursanız çalınan içerik http://semayildirim.blogspot.com/2012/01/her-kadinin-icten-ice-arzuladigi-erkek.html adresinden silenecektir. Dijital imza bölümüne ad soyad yazın kabul ediyor. Biraz önce dediğim gibi o ulaştığım kişi yazısını o blogdan sildirmiş. Ben de şimdi şikayet gönderdim. Sizin de yapmanızı öneririm. Böylece böyle hırsızlara prim vermemiş oluruz.

Utkan Can
12 years ago

Bana da cevap vermedi. Benim yazım google tarafından kaldırılmış, darısı sizin başına.