Egoist okur

Jacques Prévert imzalı çocuk kitabı: “Küçük Eşek Bim”

Prens Mesud, Abdullah’ın Bim adlı sevimli mi sevimli eşeğini çalar, çalmakla da kalmaz zavallı eşeğin kulaklarını kesmeye, onu soytarı gibi boyamaya kalkar. İşin kötüsü, Bim’i kurtarayım derken Abdullah yakalanıp hapse atılır. Neyse ki sonradan pişman olan Mesud, kötülüğünü affettirmek için Bim’le Abdullah’ı serbest bırakmaya karar verir. Ama iş işten geçmek üzeredir, çünkü  Mesud’un Bim’i çoktan kasaba yollamışlardır bile. Kasabın dükkanını soyan bir grup hırsız Bim’i bir yük teknesine atmıştır. İki çocuğun el ele vermeleri ve bu kez denize açılmaları gerekmektedir. Böylece macera başlar.

Fransız şair Jacques Prévert’in senaryosunu sinemaya “Kırmızı Balon” filmiyle hatırlayabileceğiniz Albert Lamorisse uyarlamıştı. Şair bunu daha sonra kitaba dönüştürdü. Hem de Lamorisse’in şahane fotoğraflarıyla.

“Bim”, çocuklar için bir iyilik, dostluk ve sadakat öyküsü. En güzel yanı internet üzerinden de okunabilmesi. Sayfalardan birkaçı aşağıda, bence bir göz atın.

Gülenay Börekçi

Jacques Prévert imzalı bir çocuk kitabı

“Küçük Eşek Bim”

2
Leave a Reply

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ümit

Türkçe’ye Necati Cumalı tarafından çevrilmişti diye hatırlıyorum. Kırmızı Balon Prevert’in senaryosu muymuş? Bunu bilmiyordum.