Egoist okur

Küçük feministlere, dedektiflere, seyyahlara

Küçük bir kız soruyor: Feminizmi konuşmak için neden büyümeyi beklemeliyim? Peki ya polisiye romanlar okumak, dünyayı tanımak için? Tamam kabul, erkek çocuklar da bu soruyu sorabilir. Soruyor da. Cevap: Beklemek zorunda değilsiniz; feminizmden konuşabilir, polisiye entrikalara çözüm arayabilir, dünyayı gezebilirsiniz…

Sassa Buregren imzalı “Küçük Feministin Kitabı” Güldünya’dan, Silvia Roncaglia imzalı “İyi Uykular Dedektif” Günışığı’ndan, Saide Nur Dikmen imzalı “Gezgin Eşek’in Oyun Atlası” Profil Çocuk’tan çıktı.

KADIN HAKLARI

Küçük Feministin Kitabı

Küçük kızlar soru sorarlar. Şanslılarsa, çevrelerinde ne kadar çocukça görünürse görünsün bu soruları cevaplamaya hazır yetişkinler vardır. Ama işte bazen o yetişkinler çok meşgul olurlar, işten güçten kafalarını kaldıramazlar, daha kötüsü bazen de küçük kızların sorularını cevaplamayı pek de umursamazlar. O zaman? Eh, iş başa düşer. Neyse ki güzel kitaplar var.

İşte onlardan biri; anlatayım… Ebba sabah kahvaltı ederken gazetede bir fotoğraf görür. Takım elbiseler içinde, kelli felli 8 adam vardır ve altında da bunların dünyanın en güçlü adamları olduğu yazmaktadır. Ebba fotoğrafta niçin hiç kadın olmadığını merak eder ve bu haksızlığın sebeplerini araştırmaya koyulur. En yakın arkadaşından annesi ve anneannesine kadar herkese sorular sorar. Bu işler hep böyle miydi? Bunun bir çaresi yok mudur? Bu konuda kimler neler söyledi, hangi yazarlar hangi kitapları yazdı? Sonra gündelik hayata ilişkin meraklar… Sınıfta sözünü kesen oğlanlarla ya da kızlara kendilerini kötü hissettiren reklamlarla nasıl baş edebiliriz? Ebba gibi bu coğrafyadaki küçük kızlar da kadınlığın tarihi ve feminizmi öğrensin istiyorsanız, İsveçli Sassa Buregren’in yazdığı “Küçük Feministin Kitabı” harika bir seçim olabilir. Güldünya Yayınları’ndan çıktı.

POLİSİYE

İyi Uykular Dedektif

Özel dedektif Pippo Merlo, amcasından kalan büroda başarılı işlere imza atıp şöhreti yakalama düşleri kurar. O günlerde şehirde, tuhaf bir soyguncu çetesi işbaşındadır. Bol kazançlı bir kayıp arama işi de kapısını çalınca dedektifimiz, iki arada kalır. İşin kötü yanı, yakaladığı her ipucunda aniden uyuyakalmaktadır. Acaba Pippo Merlo ilginç hastalığını yenip olayları çözebilecek midir?

İtalyan çocuk edebiyatının ödüllü yazarı Silvia Roncaglia, bu kez bir polisiyeyle dilimizde. Narkolepsi (istemdışı derin uykuya dalma) hastası bir dedektifin maceralarını anlatan “İyi Uykular Dedektif”, düşmeyen temposuyla okuru kısa sürede sarıp sarmalıyor. Hikayeyi “leziz” kılan unsurlardan biri de İtalyan mutfağından eğlenceli bilgilere yer verilmesi.

GEZİ

Gezgin Eşek’in Oyun Atlası

Elimde, Saide Nur Dikmen’in yazdığı “Gezgin Eşek’in Oyun Atlası” duruyor. Bir yıl boyunca her hafta Amerika, Japonya, Filistin, Rusya, Hollanda, Suriye, Meksika, Tanzanya, İngiltere, Endonezya, Çeçenistan, Etiyopya, Fransa, Norveç, Kenya, Haiti, Peru gibi 52 ülkeyi gezen Gezgin Eşek, bize hem bu ülkelerin tarihi, mimarisi, doğal güzellikleriyle ilgili bilgiler veriyor, hem de çocuk oyunlarını anlatıyor. En güzeli, aralarda şeker mi şeker oyuncak atölyelerine yer verilmiş olması. Atölyelerde çocuklar başka ülkelerdeki yaşıtlarının oyuncaklarını evde bulunabilecek basit malzemelerle yapmayı öğreniyor. Özetle, “Gezgin Eşek’in Oyun Atlası”, hem gezi rehberi, hem oyun ansiklopedisi, hem neşeli bir macera, hem de şahane bir elişi kitabı..

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments