Egoist okur

Nilüfer Açıkalın: “Raskolnikov ve şiddetin arkasına gizlediği şehvet”

“Size göre en seksi roman kahramanları hangisi?” sorumu oyuncu ve yazar Nilüfer Açıkalın da cevapladı. Çocuk Oyuncağı Değil, Bıçak Sırtı, Yıkık Aşklar Diyarı, Yoldan Çıkmış Öyküler, İyiler Yalnız Gezer gibi kitapların yazarı Nilüfer’in tercihi Suç ve Ceza’nın ana karakteri Rodion Romanovich Raskolnikov’tu. Yani bir Dostoyevski anti-kahramanı… “Niçin?” diye sordum. Öyle güzel anlattı ki… “Şiddetin arkasına gizlenen şehvet, gölge gibidir, izlemeniz için ışığa gerek duymaz hatta karanlıkta daha da belirgin hale gelir. Bu yüzden seksidir Raskolnikov.”

Gülenay Börekçi

Nilüfer Açıkalın

“Şiddetin arkasına gizlenen şehvet gölge gibidir, ışığa gerek duymaz, karanlıkta daha belirgin hale gelir”

En seksi roman karakteri hangisi? Hmmm. Bu soruya yanıtım Raskolnikov. Suç ve Ceza’nın psikopat, şefkatli, hunhar, romantik, zalim, ezik, serseri, zeki, hastalıklı ve daha pek çok birbirine zıt özelliği aynı bedende taşıyan kahramanı… Zavallı tatlı Sonya’nın ona âşık olması cazibesini tartışmasız hale getirince insanın gözünde ister istemez Jeremy Irons ya da Anthony Hopkins gibi karizmatik biri canlanıyor ve Raskolnikov’un seksapeli artıyor. Konservatuar yıllarımda Sonya’yı sahnede canlandırmıştım. Rolüme çalışırken, Raskolnikov’a âşık olmanın pekala mümkün olabileceğini hissetmiştim. Hatta kendimi öylesine kaptırmıştım ki tüm o cinayetler konusunda ona hak bile veriyordum. Şiddetin arkasına gizlenen şehvet gölge gibidir, izlemeniz için ışığa gerek duymaz hatta karanlıkta daha da belirgin hale gelir. Bu yüzden seksidir Raskolnikov.

Subscribe
Notify of

2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
efsun
11 years ago

roman boyunca yorulmaz depresif ruh halinden. hatta o, bu halleri çektikçe, okuyucunun da iştahı artar. insanoğlu bir diğerinin acısından kendine eğlence bile yapar. zalimdir bu anlamda okuyucu…