Egoist okur

Tolstoy’un esrarengiz turtası ve zihin açan naneli kurabiyeleri

Egoist Okur olarak epeydir ihmal ediyordum yemek tariflerini. Tolstoy’ların ailecek oluşturdukları tarif kitabıyla bir dönüş yapayım dedim. Büyük yazarın kızı Anna Tolstoy da kendi Lev Tolstoy biyografisinde, babasının çok sevdiği geleneksel naneli kurabiyelerin tarifini veriyordu, onu sona ekledim.

İlginize, bilginize, merakınıza…

Gülenay Börekçi

Tolstoy’un esrarengiz turtası ve zihin açan naneli kurabiyeleri

Lev Tolstoy hakkında birçok şey biliyordum ama vejetaryen olduğunu bilmiyordum doğrusu. (Tabii ki sevindim, hatta bu onu daha fazla sevmemi sağladı.)

Kendisi sigarayı, alkolü, et yemeyi 5o. doğum gününde bırakmış. (Romanlarının telif haklarını kendi elinde bulundurmaktan da o tarihte vazgeçmiş.) Et yemeyi bırakınca da sınırsız yumurtalı tarifler hazırlamaya başlamış. Brüksel lahanalı ya da fasulyeli yumurta hatta çorbada omlet bile var bunlar arasında.

Aslında Tolstoy’un karısı Kontes Sophia Andreevna Tolstaya’nın tarifleri de ayrı bir konu. Et yemeye devam eden kontes de bu arada her şeyi not almış. Akşam yemeğindeki konuşmaları bile. Bunları da kocasının şalgam lapası ya da Tolstoy usulü peynirli makarna gibi tarifleriyle birlikte yazmış. Kardeşi de bunlar arasından seçtiklerini 1874’te küçük bir kitap haline getirmiş. (Kontes’in yemek notlarının tamamının “Savaş ve Barış”tan uzun olduğu söyleniyor.)

Kitaptaki tarifler arasında tatlıdan tuzluya her şey var. Ruslara özgü bir alkolsüz içecek olan Kvass’ın tarifi de yer alıyor. Tolstoy’ların pancar kabuğunu fermente ederek hazırladıkları bu turşu suyuna benzer sağlıklı içecek benim de son zamanlardaki favorilerimden.

Fotoğrafta gördüğünüz ve kreması tereyağı, şeker, yumurta ve üç limonun suyuyla hazırlanan turta da kitapta verilen esrarengiz tariflerden. Kontes turtanın kocasının favorilerinden olduğunu söylüyor ama malzemelerin miktarını vermiyor, “Hepsini karıştırıp çamur kıvamına gelene kadar ağır ateşte pişirin,” demekle yetiniyor. Alttaki kek kısmı içinse un, şeker, yumurta ve bir bardak su kullandığını öğreniyoruz, hepsi o kadar.

Miktar vermemesi kötü tabii, bu durumda denemek isteyenin hayal gücüne kalmış her şey.

Gülenay Börekçi

Tolstoy usulü naneli kurabiye

MALZEMELER
2 fincan şeker
1 fincan kaynatılıp soğumaya bırakılmış su
3 yemek kaşığı sıvı yağ (türü fark etmiyor)
1 çay kaşığı kabartma tozu
25-30 damla nane yağı
5 ½ fincan beyaz un

HAZIRLANIŞI
Bütün malzemeyi iyice karıştırın. Ardından bu hamurdan parçalar alıp kayısı büyüklüğünde toplar haline getirin. Fırını 350 derece ısıttıktan sonra 12-15 dakika pişirin. Kurabiyelerin alt kısımlarının rengi sütlü kahveye dönsün. Piştikten sonra hepsini bir kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatın ve dilediğiniz zaman kahvenin yanında bir iki tane yemek üzere buzdolabında saklayın. (Tolstoy döneminde bunlar mahzende saklanıyormuş. Bir de Tolstoy zamanında kolay bulunmuyormuş ama damla çikolata bu kurabiyelere pek yakışıyormuş.)

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments