Egoist okur

Ayvalık Uluslararası Film Festivali için hazırlıklar başladı

Seyir Derneği tarafından 16-21 Eylül tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi belli oldu.

Dünya festivallerinde ses getiren yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşturmayı hedefleyen festival, Park Chan-Wook imzalı Decision to Leave filmiyle açılacak. Ama başka şahane filmler de izlenebilecek. İşte birkaç örnek: Kore-Eda Hirokazu’nun Broker, Mia Hansen-Løve’un One Fine Morning, Claire Denis’nin The Stars at Noon, Charlotte Wells’in Aftersun, Manuela Martelli’nin 1976, Thomas Hardiman’ın Medusa Delux, Erige Sehiri’nin Under the Fig Trees filmleri… Dardenne Kardeşler’in Cannes’da 75. Yıl Özel Ödülü kazanan filmi Tori ve Lokita ile 84 yaşındaki büyük usta Jerzy Skolimowski’ye Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandıran EO, şahsen en merakla beklediklerim olacak.

Bilgi için festivalin internet adresi

Ayvalık Uluslararası Film Festivali Direktörü Azize Tan: “Gelenin bir daha gelmek isteyeceği bir festival olsun istiyoruz”

Egoist Okur’da popüler kültür ve sinema haberleri, röportajları

Park Chan-Wook imzalı Decision to Leave

Ayvalık Uluslararası Film Festivali için hazırlıklar başladı

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığınıysa Fatih Özgüven’in üstlendiği ve Ayvalık’ı başta sinema olmak üzere farklı sanat dallarının buluşacağı bir merkez haline getirmeyi amaçlayan Seyir Derneği, 16-21 Eylül 2022 tarihleri arasında, dünya festivallerinde adını duyuran yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşturacak. Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, paneller, atölyeler de düzenlenecek, en önemlisi de Genç Sinema programı aracılığıyla genç sinemacılarla sektörün profesyonelleri buluşturulacak.

Jerzy Skolimowski’ye Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandıran EO

Festival seçkisinde göze çarpanlar

Film, 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazanan Decision to Leave’in dışında festival seçkisinde yer alan öteki filmlere gelince, ilk göze çarpanları şöyle sıralayabiliriz…

Shoplifters, Like Father Like Son ve After Life filmleriyle tanıdığımız Kore-Eda Hirokazu’nun yönettiği Broker; Bergman Adası filmiyle tanıdığımız Mia Hansen-Løve’un yönettiği One Fine Morning; 84 yaşındaki usta yönetmen Jerzy Skolimowski’ye Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazandıran EO; Claire Denis’nin Denis Johnson’ın aynı adlı romanından uyarladığı ve Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan The Stars at Noon; Dardenne Kardeşler’in Cannes’da 75. Yıl Özel Ödülü kazanan filmi Tori ve Lokita; Charlotte Wells’in Muğla’da çektiği Aftersun; Şilili yönetmen Manuela Martelli’nin imzasını taşıyan 1976; Thomas Hardiman’ın filmi Medusa Delux; Erige Sehiri’nin yönettiği Under the Fig Trees

Mia Hansen-Løve’un yönettiği One Fine Morning

Yarışma yok, ödül var

Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında herhangi bir yarışma yapılmıyor. Öte yandan festivalde Yeni Bir… başlığıyla heyecan verici bir ödül verilecek. Geçen yıl sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken genç bir sinemacıya (yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı) verilecek olan Yeni Bir…ödülünün 40.000 TL’lik bir maddi karşılığı olacak. Ödülün sponsoru, Mey|Diageo.

Claire Denis’nin yönettiği The Stars at Noon

Festival afişi, Elvan Alpay’dan ilhamla tasarlandı

Festivalin Emel Işıtan’ın imzasını taşıyan bu yılki afişi Ayvalıklı çağdaş sanatçı Elvan Alpay’ın resimlerinden ilhamla tasarlandı. Bazı işleri Paris Fondation Cartier koleksiyonunda bulunan Alpay’ın çalışmaları bugüne dek İstanbul, Köln, Londra, Düsseldorf ve New York gibi birçok dünya şehrinde sergilendi. Sanatçı, Paris’teki Le Monde de L’Art galerisinde de çok ses getiren bir kişisel sergi açtı.

Film gösterimleri, Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde ve Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek. Biletler ise 9 Eylül’de tam programın açıklanmasının ardından Biletix’te satışa sunulacak.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments