Egoist okur

Tolstoy’un büyük aşkı Elisabeth bir Türk’le evlenmiş

Sermet Sami Uysal’ın Eşlerine Göre Ediplerimiz adlı kitabından öğreniyorum. 1950’lerde yazılan kmitaba göre hikaye şöyle… Gencecik bir delikanlı olan Uysal ilk romanını Cumhuriyet’in o dönemdeki genel yayın yönetmeni Cevat Fehmi’ye götürmüş. Romandaki karakterlerden biri de Tolstoy’muş. Üstelik anlaşılan, romanda anlatılan her şey gerçekten yaşanmış.

Tolstoy’un büyük aşkı Elisabeth bir Türk’le evlenmiş

Sonya’yla evli olan Tolstoy, Çarlık Orduları Başkumandanı Prens Nikola Obolenski’nin kızı Elisabeth’e görür görmez aşık oluyor. Prenses Elisabeth, yazarın küçük kızının da en yakın arkadaşı. Üstelik Yunan tahtının varisiyle nişanlı. Fakat hayat bu; Elisabeth günün birinde bir dergide Nazım Bey isimli bir Türk’ün fotoğrafını görüyor. Çalıkuşu ve Yaprak Dökümü’nün yazarı Reşat Nuri Güntekin’in de kuzeni olan Nazım Bey’den öylesine etkileniyor ki, tacı tahtı unutup önüne çıkan her engeli aşarak Türkiye’ye geliyor. Sonunda da Nazım Bey’le evleniyor.

Edebiyat meraklılarına bir not: Meğer  Reşat Nuri Güntekin’in Ateş Gecesi adlı romanı Hollywood yıldızlarını aratmayacak kadar yakışıklı bir adam olduğu söylenen Nazım Bey’in bir başka gerçek macerasını anlatıyormuş. Ben aradım taradım bir fotoğrafını bulamadım. Bulsaydım, elbette siz Egoist Okur’larla paylaşacaktım.

Sermet Sami Uysal’ın hikayesine dönersek;  Cevat Fehmi Bey’den  onay çıkıyor, Uysal’ın romanı Cumhuriyet gazetesinde hemen, üstelik fotoğraflarla tefrika edilmeye başlanıyor. Lakin umulan ilgiyi görmüyor, bu yüzden de Cevat Fehmi yazardan Eşlerine Göre Ediplerimiz adlı bir dizi hazırlamasını, yaşayan Türk yazarlarının eşleriyle tek tek söyleşi yapmasını istiyor. Böyle işte. İsterseniz Timaş yayınları’ndan çıkan kitabı alıp okuyabilir, o dönemdeki yazarlarımızın pek leziz tuhaflıklarını ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments