Egoist okur

Hakan Bıçakcı: “Tutunamayanlar değil, kendini tutamayanlar…”

Rüya Günlüğü, Bir Yaz Gecesi Kabusu, Boş Zaman, Apartman Boşluğu ve Karanlık Oda gibi romanların yazarı Hakan Bıçakcı, “Her sanatçının olduğu gibi, Oğuz Atay’ın da beğenilmeme hakkı vardır” diyor Egoist Okur için yazdığı yazıda. Ve Tutunamayanlar polemiğinin, koskoca eleştiri kurumuna “kendisi bir şey olamamışların başarılı insanlara laf atarak dikkat çekmeye çalıştığı bir sataşma operasyonu” olarak bakma alışkanlığımızı ortaya koydugundan dem vuruyor…

Gülenay Börekçi

TUTUNAMAYANLAR polemiği

Şavkar Altınel: “Ataistler ve ben”

Altay Öktem: “Altınel’e gösterilen tepkiye, eleştiriye tahammülsüzlük diyemeyiz”

Mine Söğüt: “Altınel’e ateş püskürenler kişiliklerinin şifrelerini veriyor”

Toros Öztürk: “Şavkar Altınel’e sarfedilen sözlere en çok Oğuz Atay bozulurdu”

Hamdi Koç: “Atay olanları görse bir kez daha ‘Neredesin, ey okur?’ diye sorardı”

Tolga Meriç: “Kimse Oğuz Atay’ı sevdiği için aptal çıkmayacağı gibi, sevmediği için de aptal çıkmaz!”

“Tutunamayanlar değil, kendini tutamayanlar…”

Oğuz Atay en sevdiğim Türk yazarlarındandır. Ama Şavkar Altınel’in Notos’taki yorumunu okuduğumda büyük bir şok geçirmedim. Benzer eleştirileri yıllardır çevremden, arkadaşlarımdan duyuyordum zaten. Her sanatçının olduğu gibi, Oğuz Atay’ın da beğenilmeme hakkı vardır diye düşünüyorum.

Sonradan bu yoruma gelen tepkilere de şaşırmadım. Ama üzüldüm. Şaşırmadım çünkü artık biliyorum; bizim en sevdiğimiz şey ikiye ayrılmak. Bu olayla birlikte de hemen Oğuz Atay’ı sevenler ve sevmeyenler olarak ikiye ayrıldık. Doğru düzgün Oğuz Atay okumamış olanlar bile kendilerini bir tarafa atmayı bildiler. Her şeyi futbol takımı tutar gibi sahipleniyoruz. İncelikten, empatiden, zekadan yoksun bir fanatizmle… Koskoca eleştiri kurumuna, kendisi bir şey olamamışların başarılı insanlara laf atarak dikkat çekmeye çalıştığı bir sataşma operasyonu olarak bakıyoruz. Kendi sevdiğimiz şeyi başkasının sevmemesini anlama konusunda 5 yaşında bir çocuk kadar anlayışsızız. Bu hemen her konuda böyle. Keşke sadece Savkar Altınel vakasında böyle olsaydı.

Hakan Bıçakcı

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments